EU prodloužila do konce června možnost zakázat export vakcín

Evropská unie bude mít až do června možnost zakázat vývoz vakcín proti koronaviru od firem, které nedodrží své závazky dodávek pro unijní země. Evropská komise dnes prodloužila platnost systému, který umožňuje členským státům dohlížet na vývoz očkovacích látek a v krajním případě jej zakázat. Původně měl skončit tento pátek.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Komise zavedením kontrol exportu kritizovaných některými mimounijními zeměmi reagovala na nespokojenost členských států bloku s pomalým rozjezdem očkování. Zatímco část zemí v čele s Itálií a Francií omezení hájí, někteří činitelé komise nabádají k opatrnému využívání mechanismu, aby unie neporušovala pravidla volného obchodu Světové obchodní organizace (WTO).

"První týdny využívání tohoto nástroje ukázaly, že k narušení obchodu, jehož se mnozí obávali, nedošlo," prohlásil dnes místopředseda unijní exekutivy Valdis Dombrovskis. EU podle něho i v době nedostatku vakcín dokazuje, že je "spolehlivý obchodní partner".

Komise dnes uvedla, že za šest týdnů od zavedení povinných registrací exportu vakcín schválily země EU 249 žádostí o vývoz očkovacích látek do 31 zemí. Z více než 34 milionů dávek vyrobených v EU, jejichž export za zmíněné období unijní země povolily, zamířilo nejvíce do Británie (přes devět milionů), další miliony pak putovaly do Kanady, Mexika, Japonska či Saúdské Arábie. Milion dávek zamířil i do Spojených států, které jsou stejně jako Británie s očkováním mnohem dále než unijní země. Právě Británie se přitom kvůli omezením vývozu dostala s EU tři měsíce po svém definitivním odchodu z unie do sporu.

Pouze v jediném případě Itálie minulý týden využila pravidel platících od konce ledna a zamezila cestě 250.000 dávek od firmy AstraZeneca do Austrálie. Britsko-švédská firma v prvním čtvrtletí nedostojí svým původním závazkům a EU dodá jen zhruba polovinu slíbených vakcín. Šéfka komise Ursula von der Leyenová v pondělí vzkázala jí i dalším firmám, že pokud nebudou dohodnuté podmínky dodržovat, nemusí zůstat pouze u zákazu této dodávky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 17:38 Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Francie kvůli mutacím koronaviru zastavila všechny lety s Brazílií

13.04.2021 16:56 Kvůli obavám z dalšího šíření mutací koronaviru se až do odvolání ruší veškeré lety mezi Francií a…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 16:41 Společnost Johnson & Johnson kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve Spojených…

Slovensko od pondělí uvolní karanténní omezení a otevře obchody

13.04.2021 16:20 Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama