Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady pandemie

NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Ekonomický analytik z think tanku American Enterprise Institute vysvětluje, že tím strašidlem je dluhová deflační spirála.

Evropská unie, ilustrační foto

Noční můra

Pokud severní státy EU brzy nepřijdou na pomoc Evropské centrální bance (ECB) v boji s deflací skrze další agresivní rozpočtové stimuly, světová ekonomika by se měla připravit na další kolo evropské dluhové krize, deklaruje Lachman. Vysvětluje, že největší noční můrou ECB je boj s poklesem cen v době, kdy je ekonomika silně zadlužená a svírá ji hluboká recese.

Obojí momentálně platí, navíc ve chvíli, kdy ECB z velké části přišla o prostředky, kterými by mohla situaci řešit, upozorňuje autor komentáře. Podotýká, že propad cen uprostřed recese má zpravidla za následek její prodloužení, jelikož povzbuzuje spotřebitele k odložení nákupů v naději, že zboží a služby zlevní.

"Propad cen a oslabení ekonomiky zároveň komplikují dlužníkům obsluhu svého dluhu," pokračuje ekonom. Dodává, že to má za následek další překážku na cestě k ekonomickému zotavení, což deflaci dále prodlužuje.

Naneštěstí se nyní zdá, že ECB čelí "ekonomické noční můře", varuje Lachman. Připomíná, že již před posledním zesílením koronavirové pandemie se evropská ekonomika nacházela v nejhorší recesi za posledních 90 let a její hloubka přinesla propad cen, navíc ve chvíli, kdy se dluhy evropských států vyšplhaly na rekordní úroveň, což platí především o zemích na periferii eurozóny.

Rozpočtové deficity mnoha zemí dosáhly nejvyšší míry v mírové historii a po zesílení pandemie oficiální předpovědi naznačují, že ekonomika v aktuálním čtvrtletí dále silně poklesne, uvádí analytik. Očekává, že deflační problém Evropy se v nadcházejících měsících prohloubí, jelikož nezaměstnanost zůstává mimořádně vysoká a ekonomika má nadbytečné kapacity.

Posílení eura o 10 %, k němuž došlo během uplynulého roku, také prohlubuje deflační problém, jelikož vytváří tlak na pokles cen dováženého zboží, poukazuje Lachman. Za největší problém ECB při řešení složité deflační situace ale považuje to, že příliš sešla z cesty měnové politiky, která je efektivní.

Nadějí jsou země severu

Úrokové sazby ECB jsou opět v minusovém pásmu, což platí i o výnosu dlouhodobých dluhopisů většiny zemí evropského severu, upozorňuje ekonom. Vysvětluje, že to ponechává ECB jen malý prostor pro podporu ekonomického zotavení dalším snižováním úrokových sazeb, jelikož jejich další pokles v minusovém pásmu by vytvářel velký problém pro evropský bankovní systém.

"Jistě, ECB může zkusit podpořit evropskou ekonomiku skrze oslabení eura další vlnou agresivního tisku peněz," píše autor komentáře. Podotýká ovšem, že v době globální recese se pokusy oslabit měnu setkají s hlasitými protesty obchodních partnerů EU, nehledě na to, že tisk dalších peněz nepodporuje německá Bundesbank, která je největším podílníkem ECB.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Za situace, kdy ECB sama zastavit deflaci příliš nemůže, zůstává jedinou nadějí Evropy, že země jejího severu brzy poskytnou ekonomice další smysluplnou rozpočtovou podporu, tvrdí expert. Vyvozuje to především ze skutečnosti, že silně zadlužené země evropského jihu - například Itálie, Portugalsko a Španělsko - nejsou v pozici, aby svým ekonomikám poskytly další rozpočtovou pomoc, jelikož jakýkoliv další rozpočtový stimul z jejich strany by jen zesílil otázku, které již zaznívá a která zní, nakolik je jejich dluh udržitelný.

Čím déle budou země evropského severu čekat s další vlnou velkých rozpočtových stimulů, tím hlubší bude deflační propast, ze které se budou muset evropské státy dostat, varuje Lachman. Takový scénář by podle něj mohl spustit další vlnu evropské dluhové krize, a to v době, kdy si ji světová ekonomika může sotva dovolit.

"Pro dobro nás všech musíme doufat, že země evropského severu se chopí příležitosti a poskytnou velkou podporu ECB v její snaze o oživení evropské ekonomiky, než bude příliš pozdě na odvrácení další evropské dluhové krize," uzavírá odborník.

Nákaza koronavirem se v Bulharsku potvrdila u rekordního počtu lidí

26.10.2021 09:33 Nákaza koronavirem se v Bulharsku za uplynulý den potvrdila u 5863 lidí a dalších 243 osob tam po…

Jak snížit ceny za energie? EU navrhuje zastropování

26.10.2021 09:16 Členské státy EU by měly zavést horní hranici úrokových sazeb nebo roční procentní sazby nákladů …

Ministry EU čeká debata, jak si poradit s vysokými cenami energií

26.10.2021 08:08 Krátce po summitu Evropské unie věnovanému nebývale vysokým cenám energií se dnes do Lucemburku…

EMA povolila používat vakcínu od firmy Moderna i ve třetí dávce

25.10.2021 20:10 Aktualizováno Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19…

Policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám

25.10.2021 19:53 Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa…

EMA začala hodnotit nový lék proti covidu od stejné firmy, která vyrobila…

25.10.2021 13:05 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila hodnocení léku proti covidu-19 od americké…

Polsko při nárůstu nakažených zváží přísnější opatření

25.10.2021 09:59 Polsko bude muset zvážit přísnější opatření, pokud průměrné přírůstky nově potvrzených případů…

Německo eviduje výrazně více nakažených než před týdnem

25.10.2021 07:57 Sedmidenní incidenční číslo v NěmeckSedmidenní incidenční číslo v Německu opět stouplo poté, co v…

Rusové musí nově žádat o imigrační vízum do USA ve Varšavě

24.10.2021 21:17 Rusové, kteří chtějí požádat o imigrační vízum do Spojených států, se nyní musí obrátit na americké…

EU chce do měsíce otevřít diplomatické zastoupení v Afghánistánu

24.10.2021 19:58 Evropská unie chce do měsíce znovuotevřít své diplomatické zastoupení v Afghánistánu, napsal dnes…

Související:

Právě se děje

reklama