Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady pandemie

NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Ekonomický analytik z think tanku American Enterprise Institute vysvětluje, že tím strašidlem je dluhová deflační spirála.

Noční můra

Pokud severní státy EU brzy nepřijdou na pomoc Evropské centrální bance (ECB) v boji s deflací skrze další agresivní rozpočtové stimuly, světová ekonomika by se měla připravit na další kolo evropské dluhové krize, deklaruje Lachman. Vysvětluje, že největší noční můrou ECB je boj s poklesem cen v době, kdy je ekonomika silně zadlužená a svírá ji hluboká recese.

Obojí momentálně platí, navíc ve chvíli, kdy ECB z velké části přišla o prostředky, kterými by mohla situaci řešit, upozorňuje autor komentáře. Podotýká, že propad cen uprostřed recese má zpravidla za následek její prodloužení, jelikož povzbuzuje spotřebitele k odložení nákupů v naději, že zboží a služby zlevní.

"Propad cen a oslabení ekonomiky zároveň komplikují dlužníkům obsluhu svého dluhu," pokračuje ekonom. Dodává, že to má za následek další překážku na cestě k ekonomickému zotavení, což deflaci dále prodlužuje.

Naneštěstí se nyní zdá, že ECB čelí "ekonomické noční můře", varuje Lachman. Připomíná, že již před posledním zesílením koronavirové pandemie se evropská ekonomika nacházela v nejhorší recesi za posledních 90 let a její hloubka přinesla propad cen, navíc ve chvíli, kdy se dluhy evropských států vyšplhaly na rekordní úroveň, což platí především o zemích na periferii eurozóny.

Rozpočtové deficity mnoha zemí dosáhly nejvyšší míry v mírové historii a po zesílení pandemie oficiální předpovědi naznačují, že ekonomika v aktuálním čtvrtletí dále silně poklesne, uvádí analytik. Očekává, že deflační problém Evropy se v nadcházejících měsících prohloubí, jelikož nezaměstnanost zůstává mimořádně vysoká a ekonomika má nadbytečné kapacity.

Posílení eura o 10 %, k němuž došlo během uplynulého roku, také prohlubuje deflační problém, jelikož vytváří tlak na pokles cen dováženého zboží, poukazuje Lachman. Za největší problém ECB při řešení složité deflační situace ale považuje to, že příliš sešla z cesty měnové politiky, která je efektivní.

Nadějí jsou země severu

Úrokové sazby ECB jsou opět v minusovém pásmu, což platí i o výnosu dlouhodobých dluhopisů většiny zemí evropského severu, upozorňuje ekonom. Vysvětluje, že to ponechává ECB jen malý prostor pro podporu ekonomického zotavení dalším snižováním úrokových sazeb, jelikož jejich další pokles v minusovém pásmu by vytvářel velký problém pro evropský bankovní systém.

"Jistě, ECB může zkusit podpořit evropskou ekonomiku skrze oslabení eura další vlnou agresivního tisku peněz," píše autor komentáře. Podotýká ovšem, že v době globální recese se pokusy oslabit měnu setkají s hlasitými protesty obchodních partnerů EU, nehledě na to, že tisk dalších peněz nepodporuje německá Bundesbank, která je největším podílníkem ECB.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Za situace, kdy ECB sama zastavit deflaci příliš nemůže, zůstává jedinou nadějí Evropy, že země jejího severu brzy poskytnou ekonomice další smysluplnou rozpočtovou podporu, tvrdí expert. Vyvozuje to především ze skutečnosti, že silně zadlužené země evropského jihu - například Itálie, Portugalsko a Španělsko - nejsou v pozici, aby svým ekonomikám poskytly další rozpočtovou pomoc, jelikož jakýkoliv další rozpočtový stimul z jejich strany by jen zesílil otázku, které již zaznívá a která zní, nakolik je jejich dluh udržitelný.

Čím déle budou země evropského severu čekat s další vlnou velkých rozpočtových stimulů, tím hlubší bude deflační propast, ze které se budou muset evropské státy dostat, varuje Lachman. Takový scénář by podle něj mohl spustit další vlnu evropské dluhové krize, a to v době, kdy si ji světová ekonomika může sotva dovolit.

"Pro dobro nás všech musíme doufat, že země evropského severu se chopí příležitosti a poskytnou velkou podporu ECB v její snaze o oživení evropské ekonomiky, než bude příliš pozdě na odvrácení další evropské dluhové krize," uzavírá odborník.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Ekonomika Ekonomická krize dluhy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy