Evropská komise představila nový plán: Levné léky pro všechny i v době krize

Pacienti v zemích Evropské unie by mohli mít v budoucnu jednodušší přístup k cenově dostupným lékům. Počítá s tím dnes zveřejněný plán Evropské komise, která chce v příštích letech efektivněji zajistit férovou konkurenci mezi farmaceutickými firmami a usnadnit situaci producentům generických léků. Brusel chce také pomocí výjimek z patentových pravidel docílit toho, aby na trhu bylo dostatek klíčových léčiv i v době krize.

Léky, ilustrační foto
doporučujeme

Komise návrhem nové strategie reaguje na dlouhodobý nedostatek některých léků na evropském trhu, který zvýraznila současná pandemie covidu-19. Unijní exekutiva se proto podle dnes zveřejněného plánu chystá v příštích měsících a letech přijít s konkrétními návrhy, které by například v krizi umožňovaly vyrábět generické léky bez souhlasu výrobců původních přípravků. Generická léčiva jsou kopie originálních medikamentů, které mohou přijít na trh po vypršení patentové ochrany originálu, komise však chce, aby byl jejich prodej jako "krajní východisko" z krize možný i dříve.

"Koronavirová pandemie nám důrazně připomněla, že potřebujeme posílit naše zdravotnické systémy. Týká se to i přístupu k bezpečným, efektivním a vysoce kvalitním lékům za dostupné ceny," uvedla dnes k plánu předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

Pravidla Světové zdravotnické organizace umožňují výjimečně povolit produkci léků bez souhlasu vlastníků patentu, komise se však přes řadu výzev europoslanců během současné pandemie zdráhala tuto výjimku uplatnit. Nyní Brusel vyzval členské státy, aby tak v čase zdravotnické krize samy činily.

Unijní exekutiva se chce v budoucnu zaměřit mimo jiné také na důsledné dodržování antimonopolních pravidel, které by zajistilo, aby velké společnosti nebránily dalším firmám vyrábět a prodávat levnější léky, což nyní podle zjištění Bruselu někdy činí.

Dnešní plán je podle komise druhým krokem na cestě k evropské zdravotní unii. Tím prvním byl začátkem listopadu návrh na posílení pravomocí Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), které by v budoucnu mohly výrazněji koordinovat zdravotnická opatření na unijní úrovni. Návrhy komise však musejí schválit členské státy, do jejichž výhradních pravomocí otázky týkající se veřejného zdraví spadají a své kompetence mnohdy Bruselu svěřují velmi neochotně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Lídři EU zahájili summit s Bidenem, ujistil je o pevných vazbách s USA

15.06.2021 13:33 Spojené státy jsou po čtyřleté éře Donalda Trumpa opět připraveny být spolehlivým partnerem…

Slovenský nejvyšší soud zahájil líčení v případu vraždy novináře Kuciaka

15.06.2021 13:09 Slovenský nejvyšší soud začal dnes dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána…

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

15.06.2021 12:55 Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama