Evropská komise představila nový plán: Levné léky pro všechny i v době krize

Pacienti v zemích Evropské unie by mohli mít v budoucnu jednodušší přístup k cenově dostupným lékům. Počítá s tím dnes zveřejněný plán Evropské komise, která chce v příštích letech efektivněji zajistit férovou konkurenci mezi farmaceutickými firmami a usnadnit situaci producentům generických léků. Brusel chce také pomocí výjimek z patentových pravidel docílit toho, aby na trhu bylo dostatek klíčových léčiv i v době krize.

Komise návrhem nové strategie reaguje na dlouhodobý nedostatek některých léků na evropském trhu, který zvýraznila současná pandemie covidu-19. Unijní exekutiva se proto podle dnes zveřejněného plánu chystá v příštích měsících a letech přijít s konkrétními návrhy, které by například v krizi umožňovaly vyrábět generické léky bez souhlasu výrobců původních přípravků. Generická léčiva jsou kopie originálních medikamentů, které mohou přijít na trh po vypršení patentové ochrany originálu, komise však chce, aby byl jejich prodej jako "krajní východisko" z krize možný i dříve.

The pharmaceutical strategy will be the EU’s strong voice in the world, promoting global standards for accessible, safe, high-quality medicines.#HealthUnion #EUPharmaStrategy pic.twitter.com/8GdUtaPrQr

— European Commission ?? (@EU_Commission) November 25, 2020

"Koronavirová pandemie nám důrazně připomněla, že potřebujeme posílit naše zdravotnické systémy. Týká se to i přístupu k bezpečným, efektivním a vysoce kvalitním lékům za dostupné ceny," uvedla dnes k plánu předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

Pravidla Světové zdravotnické organizace umožňují výjimečně povolit produkci léků bez souhlasu vlastníků patentu, komise se však přes řadu výzev europoslanců během současné pandemie zdráhala tuto výjimku uplatnit. Nyní Brusel vyzval členské státy, aby tak v čase zdravotnické krize samy činily.

Unijní exekutiva se chce v budoucnu zaměřit mimo jiné také na důsledné dodržování antimonopolních pravidel, které by zajistilo, aby velké společnosti nebránily dalším firmám vyrábět a prodávat levnější léky, což nyní podle zjištění Bruselu někdy činí.

Dnešní plán je podle komise druhým krokem na cestě k evropské zdravotní unii. Tím prvním byl začátkem listopadu návrh na posílení pravomocí Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), které by v budoucnu mohly výrazněji koordinovat zdravotnická opatření na unijní úrovni. Návrhy komise však musejí schválit členské státy, do jejichž výhradních pravomocí otázky týkající se veřejného zdraví spadají a své kompetence mnohdy Bruselu svěřují velmi neochotně.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) léky evropská komise

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy