Evropská komise zahájila vyšetřování neoprávněných dotací, týká se i Babišových firem

Evropská komise dnes zahájila nové hloubkové vyšetřování neoprávněného udělování dotací velkým zemědělským podnikům. A to na restrukturalizaci a vybudování závlahy v ovocných sadech i na pojištění úrody a hospodářských zvířat. Z veřejně dostupných informací je patrné, že se vyšetřování Komise opět týká firem z holdingu premiéra Andreje Babiše (ANO). „ Systém udělování zemědělských dotací v České republice jde na ruku velkým zemědělským konglomerátům na úkor malých podniků, kterým je určen,“ říká pro EuroZprávy.cz europoslanec Tomáš Zdechovský, od něhož podnět k vyšetřování vzešel.

Andrej Babiš
doporučujeme

Česká republika vypsala dvě výzvy v celkové výši 73,4 milionu eur určené na restrukturalizaci a vybudování závlahy v ovocných sadech a na pojištění úrody a hospodářských zvířat, což Komise schválila, neboť mělo jít v první řadě o podporu pro malé a středí firmy.

Při jejich bližším posuzování však zjistila, že česká vláda podporu už dokonce distribuovala velkým zemědělským podnikům, které takzvaně chybně kvalifikovala jako malé podniky.

Tomáš Zdechovský, mluvčí evropské lidovecké frakce, tvrdí, že stát může za určitých podmínek dát podporu i velkým podnikům. „Musí se ale dodat srovnávací analýzy dopadu toho, co by se stalo, kdyby podniky podporu nezískaly, což nebyl tento případ. Komise proto otevřela s Českem další hloubkové šetření,“ sděluje exkluzivně pro EuroZprávy.cz europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je koordinátorem kontrolního výboru europarlamentu.

Člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu je se svou snahou spokojený. „Vyšetřování Komise je dalším důkazem toho, s čím jsme přijeli z loňské mise Evropského parlamentu. Systém udělování zemědělských dotací v České republice jde na ruku velkým zemědělským konglomerátům na úkor malých podniků, kterým je určen.“

Místopředseda KDU-ČSL bude orgán kontaktovat. „Evropskou komisi požádám, aby nám v příštích dnech sdělila rozsah zjištěných nesrovnalostí a časový harmonogram, v jakém se bude Českem bohužel již po několikáté zabývat,“ doplňuje Zdechovský.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, opatření se asi zpřísní

28.01.2021 08:58 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES je dnes třetí den po sobě na 68 bodech ze sta. Zůstává tak už…

Česko si mezi zeměmi na žebříčku korupce pohoršilo o pět míst

28.01.2021 08:41 Česko se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v…

Němečtí vědci pojmenovali nový druh šneka po Gretě Thunbergové

28.01.2021 08:16 Němečtí zoologové pojmenovali jeden z nově objevených druhů šneka po švédské ekologické aktivistce…

Německo uvažuje o zákazu vstupu z oblastí se zmutovaným koronavirem

28.01.2021 06:48 Německo zvažuje zakázat vstup do země cizincům z oblastí s nakažlivějšími variantami koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama