Evropská prokuratura nemusí fungovat včas, chybí peníze i lidé

Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) možná nezačne fungovat v původně plánovaném termínu na konci letošního roku, pokud se nepovede vyřešit finanční a personální problémy. Prohlásil to dnes eurokomisař Didier Reynders po videokonferenci ministrů spravedlnosti zemí Evropské unie. Evropská prokuratura, která se má od listopadu stát klíčovým orgánem v boji proti podvodnému čerpání z evropského rozpočtu, zatím nemá dost peněz ani prokurátorů.

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Vznik EPPO schválila unie již před třemi lety, loni pak do jeho čela unijní orgány vybraly Rumunku Lauru Kövesiovou. Ta od té doby chystá práci úřadu a opakovaně žádá o posílení rozpočtu, který letos i po dubnovém navýšení zůstal v řádu jednotek milionů eur.

"Šéfka EPPO mě informovala, že pro rok 2021 musí být rozpočet podstatně navýšen, pokud chceme začít včas," řekl dnes novinářům eurokomisař.

Vedle rozpočtu probíral s ministry i další problém, který může způsobit odklad oficiálního zahájení činnosti prokuratury. Na jejím chodu se má podílet 22 unijních zemí včetně Česka - připojit se zatím nehodlá pouze Polsko, Maďarsko, Dánsko, Švédsko a Irsko. Každý ze zúčastněných států má dodat svého prokurátora, s čímž však má nečekanou obtíž Malta. Maltský ministr spravedlnosti dnes podle Reynderse oznámil, že jeho země nemá dostatek vhodných kandidátů, aby mohla vybrat zástupce do EPPO nejméně ze tří uchazečů, jak požaduje unijní nařízení. EK by proto podle komisaře mohla iniciovat změnu této normy, která by Maltě umožnila vybrat jen mezi dvěma kandidáty.

"EPPO bude hrát klíčovou roli v ochraně rozpočtu a fondu obnovy před podvody," konstatoval Reynders. Úřad má vedle zneužívání unijních fondů vyšetřovat i také velké přeshraniční podvody s daní z přidané hodnoty. Země EU kvůli těmto organizovaným zločinům přicházejí podle odhadů Bruselu o stovky milionů eur ročně.

Témata: EU | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo se asi snaží ovlivnit volbu prezidenta Polska, naznačuje Duda

04.07.2020 13:44 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda naznačil, že se Německo snaží ovlivnit výběr hlavy…

Počet nakažených koronavirem se v Německu blíží dvou set tisícům

04.07.2020 12:42 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem v Německu překročil hranici 196.000, kdy za poslední den přibylo 422…

Španělsko kvůli nárůstu případů koronaviru znovu uzavřelo část Katalánska

04.07.2020 12:41 Katalánské úřady dnes nařídily uzávěru oblasti zahrnující i dvěstětisícové město Lleida.…

Na lodi se 180 uprchlíky panuje napětí, několik z nich se pokusilo o…

04.07.2020 12:06 Šest ze 180 uprchlíků na záchranné lodi Ocean Viking se pokusilo o sebevraždu. Na plavidle, jemuž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy