Francie začne s očkováním v neděli 27. prosince, oznámil ministr Véran

Ve Francie se začne s očkováním proti covidu-19 v neděli. Potvrdil to dnes ministr zdravotnictví Olivier Véran. Datum 27. prosince už dříve ohlásily jako den spuštění vakcinační kampaně také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a mnohé evropské státy.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Véran na twitteru uvedl, že s vakcinací se má začít u těch nejohroženějších, například u seniorů. "V neděli začneme ve Francii očkovat," oznámil Véran. Očkováni podle něj budou nejdříve ti nejzranitelnější, a to po lékařském vyšetření a jejich souhlasu.

Francie patří mezi země, které chtějí očkovací kampaň spustit ve vzájemné koordinaci. Některé státy včetně Německa, Rakouska nebo Španělska, už dříve oznámily, že 27. prosince by měl být datem zahájení vakcinace.

Rovněž šéfka unijní exekutivy von der Leyenová minulý týden potvrdila, že v EU očkování začne 27. prosince a český premiér Andrej Babiš o víkendu řekl, že v Česku se proti nemoci covid-19 začne očkovat v tento den, pokud vakcíny do země dorazí už 26. prosince.

"Epidemická situace ve Francii je nadále křehká, protože virus stále koluje příliš silně a nepolevuje. Tlak na zdravotnictví zůstává vysoký. Druhá vlna ještě není za námi," uvedl dnes také Véran a varoval před strachem z vakcíny, podezíravosti a hledání "falešných důvodů, proč nepostoupit vpřed".

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by měla právě dnes vydat podmínečné povolení pro vakcínu proti nemoci covid-19 od firem Pfizer a BioNTech, kterou už očkují Británie, Kanada, Spojené státy nebo Izrael. Následně musí vakcínu schválit Evropská komise, což by mělo trvat několik dnů.

Předseda poradního orgánu francouzské vlády pro koordinaci boje s pandemií covidu-19 Jean-François Delfraissy minulý týden upozornil, že Francouzi se pravděpodobně k "normálnímu" životu nevrátí dřív než na podzim příštího roku. Podle imunologa potrvá několik měsíců, než se podaří podat vakcínu rizikovým skupinám.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Estonsko má poprvé v čele vlády ženu

25.01.2021 20:38 Estonsko má poprvé v čele vlády ženu. Nástupcem Jüriho Ratase, který před necelými dvěma týdny…

Německá vláda varuje před "temným mrakem" mutací

25.01.2021 20:31 Lidé v Německu se musí podle německé vlády připravit na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací…

AstraZeneca musí jasně vysvětlit omezení dodávek, řekla členka EK

25.01.2021 19:01 Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama