Francie zavírá školy, Řím kostely. Británie doporučuje izolaci

Francie se příští týden přidá k Česku a dalším evropským zemím, kde se kvůli sílící nákaze novým typem koronaviru zavírají vzdělávací zařízení. Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že pozastavení výuky bude platit od pondělka až do odvolání a vztahovat se bude na školky i školy včetně univerzit.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Počet lidí s onemocněním COVID-19 v zemi od čtvrtka narostl o téměř 600, celkově už mělo pozitivní test 2876 pacientů, 61 lidí s koronavirem ve Francii zemřelo. První kolo komunálních voleb naplánované na neděli se nicméně uskuteční podle plánu.

"Ptal jsem se vědců na naše komunální volby, jejichž první kolo se koná za několik dní. Mají za to, že není důvod k tomu, aby Francouzi, včetně těch zranitelných, nemohli jít k urnám. Ovšem nesmí se zapomenout na striktní dodržování opatření proti šíření viru a hygienických doporučení," řekl Macron podle deníku Le Monde.

Naopak uzavření škol je podle francouzského prezidenta ve "společném zájmu". "Uzavřené (budou) z jednoho prostého důvodu: naše děti a naši nejmladší jsou podle vědců těmi, kdo, zdá se, nejrychleji virus šíří," uvedl Macron v televizním projevu.

Šéf Elysejského paláce označil současnou situaci za nejhorší zdravotnickou krizi, jaké Francie čelila za posledních sto let. Bilance úmrtí v souvislosti s nákazou koronavirem od středečního večera narostla o dalších 23 případů. Podle Macrona je však Francie stále "na počátku téhle epidemie". Prezident slíbil, že vláda zmobilizuje pro záchranu životů veškeré prostředky.

Mezi nakaženými bylo dnes večer také deset členů dolní komory francouzského parlamentu, napsal Le Monde. Pozitivní test mělo také dalších šest lidí působících v Národním shromáždění.

 V Římě se do 3. dubna zavřou pro veřejnost všechny kostely. Podle agentury ANSA to dnes oznámil dekretem vikář římské diecéze Angelo De Donatis v souvislosti s opatřeními italské vlády kvůli koronaviru. Agentura Reuters uzavření kostelů v italské metropoli označila za bezprecedentní krok v novodobé historii.

De Donatisův dekret též zbavuje katolíky v místní diecézi povinnosti chodit na nedělní bohoslužby. De Donatis v dekretu uvedl, že toto opatření činí pro obecné dobro.

Už od 9. března byly v římské diecézi zrušeny veřejné mše, ale kostely zůstaly otevřené pro jednotlivce, aby se mohli do nich chodit pomodlit.

De Donatisův dekret přichází v den, kdy italská vláda ještě více zpřísnila opatření proti šíření koronaviru. Ode dneška jsou v celé zemi zavřeny i obchody s výjimkou těch, co prodávají potraviny, a s výjimkou lékáren.

Britská vláda vyzvala všechny obyvatele, kteří na sobě budou pozorovat příznaky onemocnění COVID-19, aby zůstali po dobu sedmi dní v domácí karanténě. Je to jedno z nových doporučení přicházejících v momentě, kdy premiér Boris Johnson ohlásil posun do druhé fáze boje proti šíření koronaviru na britském území. Británie zároveň prozatím nepřistupuje k tvrdým omezením ve školství či v kultuře, Johnson ale ujišťuje, že všechna rozhodnutí vychází z vědeckých poznatků.

"Je zjevné, že koronavirus se dál šíří a bude se v příštích měsících dál šířit ve světě i v naší zemi," citoval z Johnsonových slov na dnešní tiskové konferenci zpravodajský web BBC. Podle Johnsona svět aktuálně čelí "nejhorší krizi veřejného zdraví" za generaci.

V Británii se nákaza novým typem koronaviru od konce ledna potvrdila u bezmála 600 lidí. Podle vládních expertů přitom může vrchol epidemie v Británii přijít až za deset až 14 týdnů. "Mohlo by to trvat i déle," řekl hlavní vědecký poradce vlády Patrick Vallance. Uvedl také, že ve skutečnosti už se pravděpodobně koronavirem v Británii nakazily tisíce lidí.

Vláda nyní doporučuje týdenní izolaci komukoli, kdo se potýká s výraznějším kašlem či zvýšenou teplotou. Od pátku zakazuje školní výlety do zahraničí, dále se lidem s chronickými zdravotními problémy a těm v pokročilém věku nedoporučuje vyjíždět na výletní plavby.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rumunské úřady uvalily karanténu na nechvalně proslulé město, je tikající…

05.04.2020 14:58 Rumunské úřady uvalily karanténu na město Tsandarei poté, co zde v posledních dnech zaznamenaly…

Německo hlásí 5825 nových případů nákazy covid-19, Švýcarsko má 559 obětí

05.04.2020 14:27 Aktualizováno V Německu bylo za poslední den evidováno 5936 nových případů koronaviru. Nárůst je podle statistik…

Vitalij Kličko: Souboj s koronavirem, to je úplně jiný zápas

05.04.2020 13:38 Na těžké bitvy byl bývalý boxerský šampion těžké váhy Vitalij Kličko zvyklý, v těchto dnech ale…

Španělsko má 674 nových úmrtí na covid-19, méně než v sobotu

05.04.2020 12:14 Ve Španělsku za posledních 24 hodin vzrostl počet obětí koronaviru o 674, celkem už země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy