FT upozornil na pochybné investice Vatikánu, papež chce reformy

Podezřelé investice Vatikánu do luxusních nemovitostí v Londýně byly patrně vyšší, než se dosud vědělo. Britský deník The Financial Times (FT) dnes informoval o dalším nákupu, který má hodnotu 100 milionů liber (2,98 miliardy korun).

Vatikán, ilustrační foto
doporučujeme

Kvůli skandálu kolem kontroverzních akvizic v metropoli Spojeného království minulý týden odstoupil vlivný italský kardinál Angelo Becciu. Církevní stát nyní plánuje reformovat své hospodaření, uvedla s odvoláním na italská média agentura DPA. Vatikán zjištění nekomentoval.

Z dokumentů, které má FT k dispozici, vyplývá, že Becciu se podílel na investování prostředků Vatikánu do nákupu luxusních bytů ve čtvrti Knightsbridge, která patří k nejdražším rezidenčním čtvrtím v Londýně.

Již dříve média informovala o tom, že dvaasedmdesátiletý Becciu schválil coby vrcholný představitel vatikánské byrokracie také nákup části budovy v jiné londýnské čtvrti Chelsea, a to za 200 milionů dolarů (4,7 miliardy Kč). Becciu jakékoliv pochybení ve spojitosti se zmíněnými finančními operacemi popřel.

Kvůli vyšetřování podezřelé transakce, která církvi způsobila údajně rozsáhlé finanční ztráty, bylo loni propuštěno několik zaměstnanců vatikánského aparátu a ve funkci skončil i šéf správní rady vatikánského úřadu pro kontrolu finančních toků (AIF) Tommaso di Ruzza. Rezignoval i Domenico Giani, dlouholetý velitel vatikánské stráže a hlavní bodyguard papeže Františka.

Finanční toky Vatikánu podle DPA často podléhají nedostatečné kontrole. Italská média začátkem týdne uvedla, že papež František chce ve financích církevního státu neprodleně nastolit pořádek. Posílena by měla být především Správa majetku apoštolského sídla (APSA), napsal v pondělí deník La Repubblica.

Šéf APSA, biskup Nunzio Galantino, dnes v listu Corriere della Sera uvedl, že restrukturalizace správy církevního majetku "se odehrávala již nějakou dobu". "Nebylo to vyšetřování budovy v Londýně ani aféra kolem kardinála Becciua, co si vynutilo potřebu reformy hospodaření," řekl Galantino. Papež si podle něj žádá transparentnost a pokud možno "jediné centrum pro výdaje a investice".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko oznámilo 2581 nových infekcí covid-19, nejvíc od vypuknutí…

23.10.2020 10:35 Slovensko oznámilo 2581 nově potvrzených případů koronaviru za den. Je to dosud nejvyšší denní…

Slovinsko kvůli epidemii koronaviru zavírá školky, obchody a hotely

23.10.2020 10:32 Slovinsko kvůli rapidně rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem znovu zpřísní pravidla.…

Noční zákaz vycházení začne platit i v Kalábrii a na Sardinii

23.10.2020 09:48 Přísnější pravidla kvůli zrychlování koronavirové epidemie přijímá čím dál více italských regionů.…

Německo eviduje za den přes 11 tisíc nakažených, vzrostl počet obětí covidu

23.10.2020 08:18 Německo zaznamenalo za minulých 24 hodin 11.242 nových nakažených koronavirem, což je jenom o 45…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama