Co bude se studenty a vědci? EU schválila financování do roku 2020 v případě brexitu bez dohody

Rozpočtový výbor Evropského parlamentu odsouhlasil prodloužení financování unijních projektů a programů – a to ať už studentských, výzkumných, či dokonce hospodářských. Financování těchto projektů i nejrůznějších akcí, na kterých se podílí i Spojené království, mělo původně skončit letošním rokem. Parlamentní výbor však včera rozhodl o prodloužení finanční podpory již probíhajícím projektům, a to až do konce roku 2020.

K prodloužení financování například studentských pobytů v rámci programu Erasmus +, či výzkumných projektů, jakým je i Horizont 2020, které probíhají v rámci současné EU, dojde i v případě, že by Spojené království Velké Británie a Severního Irska vystoupilo z evropského bloku na konci tohoto měsíce bez dohody.

Studentům a dalším tak bude po určitou dobu nadále umožněno využívat výhod unijních financí. Na oplátku však budou britské ostrovy po tuto dobu stále přispívat do unijního rozpočtu a přijmou potřebné kontroly či audity. Současní studenti využívající právě výhod zahraničních pobytů v rámci programu Erasmus + se tedy nemusejí znepokojovat tím, jakým způsobem svá studia v cizině zaplatí.

O krok se včera zasadil rozpočtový výbor a zajistil tak, že peníze z evropských fondů pro rok 2019 a 2020 budou Spojenému království plně dostupné i v případě tzv. divokého brexitu. Británie by měla z unie odejít již 31. října, tedy za 16 dní, debaty ohledně podoby britského „exitu“ však stále nepřinášejí konkrétnější výstupy. I z tohoto důvodu se výbor rozhodl finanční problematiku včasně objasnit.

Hlavním cílem navrhovaného předpisu je minimalizace možných negativních dopadů britského odchodu na příjemce financí z evropských fondů a rozpočtu Evropské unie v případě „no-deal“ brexitu. Toto opatření se má mimo již zmíněné studentské a výzkumné programy vztahovat i na oblasti regionální a zemědělské politiky. Prodloužení původního plánu, schváleného Evropským parlamentem v polovině dubna tohoto roku, má zajistit dotování zmíněných oblastí i v průběhu celého nadcházejícího roku.

Návrh na prodloužení doby financování zmíněných projektů a programů předložil parlamentní zpravodaj a samotný předseda rozpočtového výboru Johan Van Overtveldt. Návrh byl přijat většinou hlasů, přesněji jej podpořilo 26 členů, 4 byli proti návrhu a 3 členové se hlasování zdrželi. O návrhu bude ještě hlasovat plénum Evropské parlamentu ve Štrasburku v průběhu zasedání v nadcházejícím týdnu.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Brexit fondy Velká Británie dotace evropský parlament

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy