Irsko žádá po EU flexibilitu ohledně kontrol v Severním Irsku

Irsko chce, aby Evropská unie byla flexibilní v otázce případného odkladu při uplatňování celních kontrol mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. Podle agentury Reuters to dnes uvedl irský ministr zahraničí Simon Coveney. Británie podle BBC požádala o odklad kontrol až do roku 2023, což by podle ní umožnilo zmírnit dopady brexitu na Severní Irsko.

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Britský ministr Michael Gove v této věci podle politické reportérky BBC Laury Kuenssbergové adresoval dopis místoředsedovi Evopské komise (EK) Maroši Šefčovičovi. O nutnosti nalézt řešení pro Severní Irsko hovořil v úterý také britský premiér Boris Johnson.

"Z irské perspektivy chceme, aby pokud možno existovala určitá flexibilita," řekl Coveney veřejnoprávní vysílací společnosti RTE.

Obchod mezi Severním Irskem a zbytkem Británie řeší v brexitové dohodě, uzavřené mezi EU a Británií, článek 16 takzvaného protokolu o Severním Irsku. Ten má bránit vzniku takzvané tvrdé hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem tím, že Severní Irsko zůstane de facto součástí jednotného trhu EU. Opatření, které v praxi způsobilo zpožďování dodávek některého zboží, je trnem v oku části severoirských unionistů usilujících o co nejpevnější svazek Severního Irska s Londýnem.

Severní Irsko v noci na úterý přestalo ve dvou přístavech dočasně provádět kontroly zboží směřujícího do zbytku Británie, což úřady zdůvodnily obavami o bezpečnost pracovníků. Reagovaly tím na množící se nápisy na zdech, které odsuzovaly pobrexitový vznik celní hranice v Irském moři. Některé výhrůžky mířily na zaměstnance přístavů, kteří provádějí kontroly. Své pracovníky ze Severního Irska pak dočasně stáhla také Evropská komise. Část politiků v důsledku toho vyjadřovala obavy o zachování křehké rovnováhy mezi severoirskými katolíky a protestanty.

Citlivost statusu Severního Irska se ukázala minulý týden, kdy EU pohrozila zákazem dodávek koronavirových vakcín do Severního Irska v rámci unijního opatření, které umožnilo omezit vývoz očkovacích látek vyráběných v podnicích na území unie. Tím by na irském ostrově de facto vznikla tvrdá hranice, tedy přesně ten scénář, kterému měla brexitová dohoda zabránit. Po kritice britských, irských a severoirských politiků EU od této myšlenky upustila.

Témata: irsko | EU | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Je třeba zjistit, jak proti mutacím chrání vakcíny, tvrdí imunolog

28.02.2021 07:59 K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy se člověk po prodělání nemoci může opět…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Itálie zpřísnila protipandemická opatření v čtvrtině regionů

27.02.2021 19:12 Italská vláda dnes zpřísnila protipandemická opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama