Irský eurokomisař Hogan čelí výzvám, aby rezignoval. Kvůli večírku a přestupku

Eurokomisař pro obchod Phil Hogan čelí stále hlasitějším výzvám, aby rezignoval na svou funkci. Irský zástupce v Evropské komisi se totiž minulý týden zúčastnil slavnostní večeře, která byla v rozporu s pravidly přijatými v boji s koronavirem.

Phil Hogan
doporučujeme

Nyní navíc vyšlo najevo, že krátce předtím spáchal dopravní přestupek, informovala agentura Reuters.

"Během cesty přes hrabství Kildare jej zastavil policista, protože používal při řízení svůj mobilní telefon," uvedl Hoganův mluvčí, a potvrdil tak zprávy irských médií. Strážník podle něj eurokomisaře napomenul a nechal pokračovat v jízdě.

Policista zastavil Hogana krátce před tím, než se eurokomisař vydal na večírek v hotelu na západě Irska. Akce golfového klubu v posledních dnech otřásá irskou politickou scénou. Ukázalo se totiž, že se konala v rozporu s pravidly přijatými v boji proti šíření koronaviru.

Přestože v Irsku jsou nyní povolena shromáždění maximálně 50 osob, v hotelu v Clifdenu se sešlo přes 80 lidí. Byla mezi nimi řada irských politiků. Ministr zemědělství Dara Calleary či místopředseda Senátu Jerry Buttimer už kvůli tomu na své funkce rezignovali.

V době, kdy Irové kvůli přísným opatřením často nemohou na pohřby a ruší svatby či dovolené, si Hogan za účast na večírku vysloužil ostrou kritiku. V pátek uvedl, že na akci dorazil v přesvědčení, že je vše v souladu s vládními pravidly. Informace o tom, že se krátce před kritizovanou akcí dopustil dopravního přestupku, tlak na jeho rezignaci ještě zvýšila.

Irský premiér Micheál Martin i vicepremiér a předseda Hoganovy strany Fine Gael Leo Varadkar už eurokomisaře vyzvali, aby zvážil, zda setrvá ve funkci. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová požádala, aby jí Hogan předložil podrobnou zprávu o tom, co se stalo.

Irské stanici RTÉ dnes Hoganův mluvčí řekl, že eurokomisař o rezignaci neuvažuje. V neděli se za účast na slavnostní večeři v Clifdenu znovu omluvil.

V Irsku, které má 4,9 milionu obyvatel, se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo koronavirem už téměř 28.000 lidí a s covidem-19 zemřelo 1777 pacientů. Vrchol epidemie země zaznamenala v dubnu, zatímco v červnu a v červenci se díky velmi přísným opatřením počet nakažených pohyboval v řádu několika desítek denně. Od konce července ale lidí s pozitivním testem opět přibývá. Kvůli tomu se minulý týden opět zpřísnila některá pravidla. Například ve vnitřních prostorech se může nyní scházet maximálně šest osob.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Hranice Běloruska a Litvy je přes Lukašenkovy hrozby dál otevřená

19.09.2020 12:57 Hrozba běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že zvažuje zavřít hranic s Litvou a Polskem se…

Navalnyj na instagramu popisuje svůj stav, prošel se po schodech

19.09.2020 12:25 Zdravotní stav ruského opozičního politika Alexeje Navalného se dál zlepšuje, i když pomalu. Přední…

Koronavirus: Počet nakažených v Německu mírně vzrostl, nový rekord hlásí…

19.09.2020 12:06 Aktualizováno V Německu dnes pokračoval mírný růst v počtech nových nákaz koronavirem, když místní Institut…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama