Itálie má za den 130 úmrtí s covidem-19, méně než ve čtvrtek

V Itálii zemřelo za poslední den 130 lidí s nemocí covid-19, což je méně než o den dříve, kdy tamní úřady oznámily 156 úmrtí z řad nakažených. Počet potvrzených případů nákazy koronavirem se dnes zvýšil o 652 na celkových 228.658 od vypuknutí epidemie v zemi letos v únoru. Oznámil to dnes tamní úřad civilní ochrany.

Ze všech dosud potvrzených případů nákazy koronavirem se v Itálii už 136.720 lidí uzdravilo a 32.616 zemřelo. V počtu těchto úmrtí je Itálie třetí nejpostiženější zemí na světě po Spojených státech a Británii. V počtu potvrzených případů je Itálie šestá, po USA, Rusku, Španělsku, Británii a Brazílii, uvedla dnes agentura Reuters.

V současné době je v Itálii 59.322 pacientů s covidem-19, z toho 595 leží na jednotkách intenzivní péče. Celkem tato šedesátimilionová země provedla na 2,1 milionu testů.

Reálné počty nakažených i úmrtí jsou ale i v Itálii vyšší než oficiální statistiky. Podle zprávy italského Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS), o které dnes informovala zahraniční média, mohlo v Itálii v březnu a dubnu v souvislosti s epidemií covidu-19 zemřít až o 19.000 lidí více než uvádí úřad civilní ochrany, jehož statistiku INPS považuje za "nespolehlivou".

Podle INPS v březnu a dubnu Itálie zaregistrovala celkem 156.429 úmrtí z různých příčin. V porovnání s průměrem za stejná období v letech 2015 až 2019 je to však o 46.909 více.

Během těchto dvou měsíců italská civilní ochrana oznámila 27.938 úmrtí u nakažených koronavirem. INPS se proto podivuje nad vzniklým rozdílem 18.971 úmrtí, z nichž 18.412 zaregistrovaly úřady v severní Itálii, na kterou epidemie dopadla z celé země nejtvrději.

"Vzhledem k tomu, že počet úmrtí je v čase relativně stabilní, můžeme s určitou obezřetností přisoudit velký počet zemřelých v posledních dvou měsících současné epidemii," uvádí INPS ve zprávě.

Vysoký počet mrtvých nemusí nutně souviset s těžkým průběhem nemoci, ale může být i následkem izolace, kvůli níž se někteří pacienti s jinými onemocněními nemohli léčit.

Ústav jako příklad zmiňuje případy, kdy lidé "zemřeli na jiné nemoci, protože pro ně nemocnice neměly volná místa, nebo protože se léčit nešli ze strachu z nákazy". Je však nutné uvést i některé pozitivní dopady koronavirové krize, jako například "snížení počtu obětí dopravních nehod nebo pracovních úrazů", dodává úřad.

Související

Více souvisejících

Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Aktualizováno před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy