Itálie otevírá 25 letišť. Koronavirus ale stále hrozí, problematická je Lombardie

Itálie dnes zahájila třetí fázi uvolňování restrikcí zavedených kvůli koronaviru. Fungovat opět začíná 25 letišť včetně prvního terminálu na největším severoitalském letišti v Miláně. V druhé polovině června se očekává oživení leteckého provozu. Itálie, která je v první desítce epidemií nejpostiženějších zemí na světě, své hranice cizincům z většiny evropských zemí otevřela na začátku června.

Ilustrační foto
doporučujeme

Současná fáze uvolňování zahrnuje obnovení provozu kin a divadel. Publikum na koncertech ve vnitřních prostorách je omezeno počtem 200 diváků, venku ale bude moci do hlediště 1000 posluchačů. Vláda propaguje promítání filmů ve venkovních kinech, kde je snazší zajistit odstup mezi diváky.

Z dalších zařízení pro volný čas se v regionech s malým počtem nemocných otevírají lázně a wellness centra, zábavní parky, herny či dětské tábory. Diskotéky si ale na obnovu provozu musejí počkat ještě měsíc, až do 14. července.

Ode dneška mohou Italové také objednávat pohoštění například na svatby. Hosté se ale nemohou obsloužit sami a musí počkat na číšníky, kteří budou mít roušky a rukavice. U stolů budou hosté muset dodržovat bezpečnou vzdálenost.

Italské zdravotnické orgány hodnotí současnou křivku vývoje epidemie optimisticky, v neděli nebyla nová úmrtí hlášena v 11 z 20 italských regionů. Úřady ale upozornily, že virus nezeslábl. Problematická stále zůstává Lombardie, odkud pochází polovina nových případů. Její guvernér Attilio Fontana proto ohlásil, že Lombarďané budou nadále nosit roušky. "Žádám Lombarďany o další oběť - i za horka budou nadále nosit roušky, až do konce června. Nemůžeme v boji proti epidemii polevit," řekl.

Ode dneška je v Itálii k dispozici mobilní aplikace Immuni, která uživatele upozorní, že jsou v blízkosti nakažené osoby.

V Itálii se koronavirus potvrdil dosud u 236 989 lidí, minulý denní přírůstek byl 338 případů a 72 procent z nich bylo v Lombardii. Za minulé 24hodinové období Itálie ohlásila 44 dalších úmrtí a mezi nimi na tento region připadla polovina. Celkově v zemi do neděle na covid-19 zemřelo 34.345 lidí, což Itálii řadí celosvětově na sedmé místo, za Španělsko a Británii.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 00:01 NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Conteho italská vláda chce v rámci obnovy ekonomiky omezit byrokracii

07.07.2020 19:14 Italská vláda dnes schválila soubor opatření, který má zjednodušit byrokracii. Ta je dlouho…

Růst počtu nakažených je ve Švédsku nejnižší od května

07.07.2020 18:31 Denní přírůstek počtu nakažených infekčním onemocněním covid-19 ve Švédsku klesl na nejnižší úroveň…

Šéf slovenské sněmovny Kollár přečkal hlasování o odvolání, jež navrhl

07.07.2020 18:04 Aktualizováno Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár dnes přečkal hlasování poslanců o svém odvolání, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy