Italové propadají zoufalství. Doléhá na ně vyčerpání z izolace, píše Financial Times

Když se před třemi týdny v Itálii zavedlo omezení pohybu, začala se po internetu šířit videa Italů, vyjadřujících zpěvem z balkonů sounáležitost s ostatními. Nyní se ale zdá, že morálka upadá a naopak roste rozhořčení vůči státu s tím, jak se zvýrazňují socioekonomické dopady přísné domácí izolace. Na internetu se začínají objevovat záznamy poněkud jiného charakteru než na začátku března, všímá si dnes deník Financial Times.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Itálie (Miláno): Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

"Už nemáme peníze!" křičí na videu zoufalý muž na policisty před zavřenou bankou v Bari na jihu Itálie. "Měli byste vidět naši kuchyni, není v ní vůbec nic! Je mi z vás i z celého státu na nic!" přidává se jeho partnerka. Podle Financial Times se muž na videu nemůže dostat k dávkám od státu.

zdroj: YouTube

V jiném záznamu ze třetího největšího města Neapole, který zveřejnil server corriere.it, je vidět muž, který u pokladny zjišťuje, že nemá čím zaplatit nákup v supermarketu. Nechtěl si přitom koupit šampaňské nebo jiné drahé produkty, ale pečivo a těstoviny.

Italské úřady se původně domnívaly, že omezení pohybu, které zavedly v celé zemi 10. března, přestane platit začátkem dubna. Nyní ale vláda říká, že opatření budou platit tak dlouho, dokud to bude potřeba. V zemi nepřestávají přibývat nové případy nakažených, k dnešnímu dni si zde koronavirus vyžádal již přes 11.000 životů.

Napětí je nejvíce znatelné na chudším jihu. O víkendu byla v supermarketech v Palermu na Sicílii přítomná ozbrojená policie, protože obchody se obávaly toho, že někteří lidé odmítnou za jídlo zaplatit. Starosta města v rozhovoru pro noviny La Stampa varoval, že nespokojenost ve městě by mohla přerůst v násilné střety. Premiér Giuseppe Conte o víkendu oznámil, že vláda poskytne městům peníze, aby mohla obyvatelům rozdávat potravinové kupony.

Dlouhý domácí pobyt se také začíná podepisovat na psychice lidí. "Čím déle jsem zavřená doma, tím mi můj dům připadá menší a menší," říká Simona Di Bellová ze Sicílie. Tu také obtěžuje, že kvůli každé pochůzce musí stejně jako všichni ostatní v Itálii vyplnit písemný formulář a mít ho stále při sobě pro případnou kontrolu.

Pokud se zjistí, že k pobytu venku má jinou motivaci než naléhavé pracovní důvody, nákup základních potřeb nebo zdravotní důvody, hrozí jí pokuta až 3000 eur (téměř 82.000 korun). "Připadá mi divné, že se musím ospravedlňovat kvůli takovým běžným věcem," vysvětluje.

Podle průzkumu agentury SWG zveřejněného v pondělí 63 procent Italů vládní opatření stále podporuje a většina je dodržuje. Podle údajů ministerstva vnitra úřady zatím zkontrolovaly přibližně 203.000 lidí, z nichž necelých 5000 bylo potrestáno za nedodržení.

To, jak dlouho Italové domácí izolaci vydrží, bude ukazatelem pro to, co snesou i ostatní národy západního světa, ve kterých podobná opatření platí, domnívá se Financial Times.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská prokuratura nemusí fungovat včas, chybí peníze i lidé

04.06.2020 18:10 Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) možná nezačne fungovat v původně plánovaném termínu na…

Polská vláda získala v Sejmu důvěru, PiS upevňuje moc před volbou…

04.06.2020 17:51 Aktualizováno Polská vláda dnes obstála v hlasování o důvěře, o které požádal premiér Mateusz Morawiecki. V Sejmu…

Hygienik upozorňuje: Uvolnění na hranicích se týká jen obyvatel ČR a…

04.06.2020 15:47 Slovensko v rámci ohlášeného uvolnění režimu na hranicích s Českou republikou umožňuje ode dneška…

Aféra Ibizagate otřásá Rakouskem dodnes, parlamentní komise zahájila…

04.06.2020 15:42 V Rakousku dnes parlamentní komise zahájila vyšetřování jednoho z největších politických skandálů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy