Italská vláda je o krok blíž k rozpadu, dvě ministryně odchází

Z italské vlády odchází dvě ministryně z menší koaliční strany Italia Viva (IV). Vůdce strany a bývalý premiér Matteo Renzi očekává od premiéra Giuseppeho Conteho plán vládních aktivit do konce volebního období v roce 2023. Strana je klíčová v Senátu, kde bez ní kabinet nemá většinu, uvedla dnes agentura ANSA.

Giuseppe Conte
doporučujeme

Italské vládní koalici nyní hrozí rozpad, podle italských médií je ale nepravděpodobné, že by vládní krize vyústila v nové volby.

"Politickou krizi neotevřela Italia Viva, ta je otevřená už mnoho měsíců," uvedl Renzi na tiskové konferenci. Vůdce strany Italia Viva zopakoval své požadavky, mezi kterými je i čerpání prostředků z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). To zásadně odmítá jedna z dalších vládních stran - Hnutí pěti hvězd. Renzi neodmítl další účast ve vládní koalici po jednání s dalšími koaličními stranami a premiérem; vyloučil naopak podporu kabinetu, který by sestavily pravicové strany.

Italskou vládu opustí ministryně zemědělství Teresa Bellanovaová a ministryně pro záležitosti rodin a rovné příležitosti Elena Bonettiová.

Italia Viva má v Senátu 18 mandátů, bez kterých stávající kabinet nemá v horní komoře většinu. Italská média spekulují, že by premiér Conte mohl nahradit stranu Italia Viva skupinou nezařazených senátorů. Otevřenou otázkou zůstává, zda demisi podá i samotný premiér, a tím i celá vláda.

K jednotě dnes ráno v parlamentu vyzval i ministr zdravotnictví Roberto Speranza, který zákonodárcům představuje nová opatření proti šíření koronaviru, jež mají platit od 16. ledna. "Jsme na poslední míli této bitvy, potřebujeme loajální spolupráci, sjednocené úsilí v boji proti viru: příští měsíce budou obtížné," prohlásil Speranza.

Ministr zdravotnictví dnes také řekl, že vláda považuje v této situaci za nevyhnutelné prodloužení nouzového stavu zavedeného loni kvůli pandemii. Zatím nouzový stav platí do konce ledna, podle Speranzy by měl být prodloužen až do konce dubna, což ale musí schválit parlament.

Důvodem rozkolu v italské vládní koalici je také využití prostředků z plánu obnovy ekonomiky související s rozdělením asi 209 miliard eur z unijního koronavirového fondu obnovy. Italská vláda se na něm v noci na dnešek dohodla, hlasování se zdržely pouze ministryně ze strany Italia Viva, které dnes ohlásily demisi.

Renzi, který byl premiérem v letech 2014 až 2016, začal kritizovat vládní koalici krátce po vzniku vlády v září 2019, kdy vystoupil z koaliční Demokratické strany (PD) a založil si vlastní stranu, tedy právě IV.

Podle místních médií není pravděpodobné, že by rozpad vládní koalice vyústil v nové volby. Agentura ANSA dnes napsala, že Conte, který nepatří k žádné politické straně, po případném odchodu IV z koalice zřejmě najde podporu v parlamentu u jiných zákonodárců.

Poslední parlamentní volby se v Itálii konaly v roce 2018, další by měly být nejpozději v květnu 2023. Pád vlády zažila Itálie od předchozích voleb už v létě 2019, kdy vládní koalici opustila krajně pravicová strana Liga tehdejšího ministra vnitra Mattea Salviniho. Na nové koalici se pak dohodlo vládní Hnutí pěti hvězd (M5S) a opoziční PD, do té doby rivalové. Důvodem dohody byla obava z vítězství krajní pravice v předčasných volbách. Salvinimu tehdy rostly preference, což byl také důvod jeho odchodu z koalice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schválení vakcíny od AstraZeneca je podle slovenského ministra ohroženo

15.01.2021 14:55 Registrace vakcíny proti koronaviru od společnosti AstraZeneca v Evropské unii je podle slovenského…

V Norsku budou o vhodnosti podání vakcíny rozhodovat lékaři

15.01.2021 14:52 Norské úřady upravily svá doporučení týkající se skupin obyvatelstva, které mají být nejdříve…

ONLINE: Registrační systém k očkování kolabuje, Čína kvůli koronaviru…

15.01.2021 14:48 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Nizozemská vláda podle médií krátce před volbami podává demisi

15.01.2021 14:37 Nizozemská vláda se rozhodla dva měsíce před parlamentními volbami odstoupit. Informovala o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama