Jednání EU a Británie budou pokračovat v neděli

Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po dnešním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson.

 Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou v neděli v Bruselu k intenzivním rozhovorům, na jejichž rozuzlení zbývá již jen několik dní.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

"I když uznáváme vážnost těchto neshod, shodli jsme se, že naše vyjednávací týmy by se měly znovu pokusit zhodnotit, zda je možné je překonat," uvedli oba politici ve společném prohlášení po zhruba hodinovém telefonátu.

Šéfka unijní exekutivy a britský premiér spolu hovořili den poté, co obě strany přerušily intenzivní jednání v Londýně, v nichž podle diplomatů konečný kompromis překazily především odlišné názory na témata rybolovu a státní pomoci britským firmám.

Týmy vedené Michelem Barnierem na unijní a Davidem Frostem na britské straně se podle prohlášení lídrů sejdou v neděli v Bruselu. Výsledky jejich práce by pak měli von der Leyenová a Johnson zhodnotit opět na dálku v pondělí večer.

Podle vyjádření z obou stran se přitom již hraje o každý den. Pokud nebude dohoda hotová během několika příštích dní, aby ji mohly do konce roku prostudovat, prodebatovat a schválit parlamenty na obou stranách, čeká obě strany divoký rozchod. V takovém případě by od ledna zkomplikovaly obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty podle pravidel Světové obchodní organizace.

Barnier po dnešním telefonátu na twitteru stručně uvedl, že při nedělních rozhovorech se "uvidí, jestli existuje cesta vpřed". Unijní diplomaté citovaní několika médii se shodují, že osud jednání má v rukou Johnson. Pokud pod časovým tlakem svolí k dlouhodobému zachování současných práv rybářů z kontinentu a ke sladění britských standardů hospodářské soutěže s těmi unijními, mohla by podle diplomatů být dohoda zpečetěna do summitu EU začínajícího ve čtvrtek.

Johnson však dosud ústupky v obou otázkách odmítá jako věc národní suverenity. Podle diplomatů obě strany prezentovaly v dosud posledním kole jednání kompromisní návrhy ohledně rybolovu, byly však navzájem stále velmi vzdálené. Zdroje britských médií tvrdí, že Londýn další výrazné ústupky nepřipustí.

"Dohoda je v nejlepším zájmu všech," uvítal na twitteru pokračování rozhovorů irský premiér Micheál Martin. Země EU jsou přitom dosud jednotné v názoru, že se raději obejdou bez dohody, než by uzavřely smlouvu ohrožující jednotný unijní trh. Některé přímořské státy v čele s Francií ovšem rázně odmítají jakékoli ústupky v otázce rybolovných práv, zatímco například právě Irsko je o něco více nakloněno kompromisní variantě. Barnier by podle informací ČTK mohl po nedělním vyjednávacím kole informovat zástupce členských států o jeho vývoji a probrat s nimi možné kompromisy ve věci rybolovu.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Velká Británie Brexit

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy