Kapitán lodě s uprchlíky nebude platit pokutu, maltský soud původní verdikt zrušil

Kapitán lodi německé nevládní organizace Lifeline Claus-Peter Reisch nemusí zaplatit pokutu 10.000 eur (asi 250.000 Kč), kterou mu loni udělil maltský soud. Dostal ji poté, co v roce 2018 vplul do maltského přístavu s více než dvěma stovkami afrických migrantů. Podle místních médií pokutu zrušil odvolací soud.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Soud nižší instance loni v květnu pokutu zdůvodnil tím, že plavidlo nemělo řádnou registraci pro vplutí s migranty do maltských vod. Kapitánovi tehdy hrozil až rok vězení. Odvolací soud dnes verdikt soudu nižší instance zrušil s tím, že kapitán neměl v úmyslu porušit místní zákony.

Posádka lodi Lifeline, pod vedením kapitána Reische, nalodila přes dvě stovky migrantů u libyjských břehů předloni v červnu. Skoro týden s nimi plula ve Středomoří, než se několik evropských zemí dohodlo na rozdělení běženců z lodi. Až po této dohodě otevřela lodi svůj přístav Malta.

Kauza této lodi byla jednou z mnoha případů plavidel nevládních organizací, které musely tehdy s desítkami migrantů kroužit ve Středomoří, protože jim nejbližší země Itálie a Malta uzavíraly své přístavy.

Tehdejší italská vláda, jejíž země se dříve potýkala s masovým přílivem migrantů přes Středomoří, zákaz zdůvodňovala mimo jiné tím, že vyplouváním k libyjským břehům a naloďováním migrantů nevládní organizace nahrávají pašerákům. Nynější italská vláda už přístavy nevládním lodím s migranty přístavy nezavírá. Malta a Itálie se uzavíráním přístavů také snažily donutit EU, aby tento problém systematicky řešila.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský prokurátor nesouhlasí se stíháním kolegy, který měl styky s…

17.01.2020 15:21 Stíhání bývalého slovenského generálního prokurátora Dobroslava Trnky, kterého policie ve čtvrtek…

Louvre ochromila stávka kvůli důchodové reformě

17.01.2020 14:25 Protest odpůrců chystané reformy francouzského důchodového systému dnes donutil zavřít brány…

Zemřel pobodaný migrant z řeckého ostrova Lesbos

17.01.2020 13:58 Dvacetiletý migrant z Jemenu, kterého v uprchlickém táboře na řeckém ostrově Lesbos někdo pobodal,…

EU chce obchodní dohodu s Brity, další priority nejsou jasné

17.01.2020 12:44 Dva týdny před odchodem Velké Británie z EU se v Bruselu naplno rozjíždějí debaty, o jakou dohodu s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama