Katalánci se bouří. Žalují Madrid kvůli státnímu dluhu

Katalánská regionální vláda zahájila právní kroky vůči centrální vládě v Madridu kvůli 1,3 miliardy eur (asi 34 miliard Kč), které jí podle ní španělský stát dluží. Oznámila to dnes mluvčí katalánské vlády Meritxell Budóová na tiskové konferenci s tím, že španělská vláda porušuje zákon. Uvedla také, že podobné kroky vůči Madridu zvažují další autonomní regiony, konkrétně Galicie či Kastilie-León.

"Stát musí plnit své závazky a vyplatit těch 1,3 miliardy eur. Žádáme jen to, co nám patří," uvedla Budóová. Dodala, že vláda v Barceloně má už vypracovanou právní analýzu a chystá se stížnost podat "v příštích dnech". Podle mluvčí vláda premiéra Pedra Sáncheze neplní finanční závazky, které vyplývají ze zákona z roku 2009 o financování autonomních regionů.

Některá galicijská média dnes napsala, že vláda autonomního regionu Galicie by mohla katalánskou vládu ve stížnosti následovat, protože ministerstvo financí jí dluží 700 milionů eur (asi 18 miliard Kč).

Oznámení katalánské vlády, složené ze zástupců separatistických stran, přichází několik týdnů před vynesením rozsudku španělského nejvyššího soudu nad bývalým vedením Katalánska. Obžalovaným politikům hrozí vysoké tresty vězení za vzpouru kvůli referendu o nezávislosti tohoto regionu z října 2017. Proces skončil v červnu, vynesení rozsudku se čeká asi v říjnu.

Mluvčí katalánské vlády dnes rovněž v souvislosti s očekávaným rozsudkem vyzvala k velké účasti na demonstraci, která se chystá 11. září na Den Katalánska (La Diada). Tento katalánský národní svátek využívají v posledních letech zejména separatisté k protestům proti vládě v Madridu.

Katalánští nacionalisté dlouhodobě požadují reformu systému financování španělských regionů, protože podle nich na něm jejich oblast prodělává. Katalánsko se totiž jako ekonomicky silný region podílí zhruba pětinou na španělském hrubém domácím produktu a nemůže si svůj rozpočet spravovat samo, jako to dělá Baskicko a Navarra. Ty jako jediné dva regiony do Madridu odvádějí vždy jen dohodnutou částku. Ostatní regiony naopak většinu příjmů odvádějí centrální vládě, která jim pak část vrací.

Španělská vláda nyní funguje jako úřadující. Letos v dubnu se totiž konaly předčasné volby, které vyhráli Sánchezovi socialisté. Král Felipe VI. po nich navrhl Sáncheze na premiéra, ten ale nezískal důvěru poslanců. Může ale ještě dostat šanci příští měsíc, pokud ho král znovu nominuje. Jestliže ale důvěru nezíská do 23. září, budou se v listopadu konat další volby. Král nemusí navrhnout nikoho a může rovnou rozpustit parlament.

Související

Španělsko, ilustrační fotografie.

Ve Španělsku rychle přibývá nakažených, Katalánsko zavírá noční podniky

Španělsko zažívá rychlý růst počtu lidí nakažených koronavirem a některé regiony kvůli tomu před Vánoci zavádějí nové restrikce. V Katalánsku se od pátku zavřou noční podniky a setkávat se bude smět nanejvýš deset lidí najednou. Některé provincie se chystají navrhnout povinné nošení roušek i venku, napsal dnes list El País.
Katalánsko, ilustrační foto

Katalánsko od pátku ruší téměř všechna zbývající covidová opatření

Katalánsko od pátku ruší téměř všechna zbývající opatření, která v tomto španělském regionu platila kvůli pandemii covidu-19 v různé formě od loňského jara. Mimo jiné se tak opět budou moci z plné kapacity zaplnit fotbalové stadiony i vnitřní prostory restaurací. Informují o tom místní média. Podle katalánského deníku La Vanguardia má tento region mírné zpoždění v uvolnění opatření oproti mnoha jiným oblastem Španělska.

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko finance EUR

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy