Katalánci se bouří. Žalují Madrid kvůli státnímu dluhu

Katalánská regionální vláda zahájila právní kroky vůči centrální vládě v Madridu kvůli 1,3 miliardy eur (asi 34 miliard Kč), které jí podle ní španělský stát dluží. Oznámila to dnes mluvčí katalánské vlády Meritxell Budóová na tiskové konferenci s tím, že španělská vláda porušuje zákon. Uvedla také, že podobné kroky vůči Madridu zvažují další autonomní regiony, konkrétně Galicie či Kastilie-León.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Stát musí plnit své závazky a vyplatit těch 1,3 miliardy eur. Žádáme jen to, co nám patří," uvedla Budóová. Dodala, že vláda v Barceloně má už vypracovanou právní analýzu a chystá se stížnost podat "v příštích dnech". Podle mluvčí vláda premiéra Pedra Sáncheze neplní finanční závazky, které vyplývají ze zákona z roku 2009 o financování autonomních regionů.

Některá galicijská média dnes napsala, že vláda autonomního regionu Galicie by mohla katalánskou vládu ve stížnosti následovat, protože ministerstvo financí jí dluží 700 milionů eur (asi 18 miliard Kč).

Oznámení katalánské vlády, složené ze zástupců separatistických stran, přichází několik týdnů před vynesením rozsudku španělského nejvyššího soudu nad bývalým vedením Katalánska. Obžalovaným politikům hrozí vysoké tresty vězení za vzpouru kvůli referendu o nezávislosti tohoto regionu z října 2017. Proces skončil v červnu, vynesení rozsudku se čeká asi v říjnu.

Mluvčí katalánské vlády dnes rovněž v souvislosti s očekávaným rozsudkem vyzvala k velké účasti na demonstraci, která se chystá 11. září na Den Katalánska (La Diada). Tento katalánský národní svátek využívají v posledních letech zejména separatisté k protestům proti vládě v Madridu.

Katalánští nacionalisté dlouhodobě požadují reformu systému financování španělských regionů, protože podle nich na něm jejich oblast prodělává. Katalánsko se totiž jako ekonomicky silný region podílí zhruba pětinou na španělském hrubém domácím produktu a nemůže si svůj rozpočet spravovat samo, jako to dělá Baskicko a Navarra. Ty jako jediné dva regiony do Madridu odvádějí vždy jen dohodnutou částku. Ostatní regiony naopak většinu příjmů odvádějí centrální vládě, která jim pak část vrací.

Španělská vláda nyní funguje jako úřadující. Letos v dubnu se totiž konaly předčasné volby, které vyhráli Sánchezovi socialisté. Král Felipe VI. po nich navrhl Sáncheze na premiéra, ten ale nezískal důvěru poslanců. Může ale ještě dostat šanci příští měsíc, pokud ho král znovu nominuje. Jestliže ale důvěru nezíská do 23. září, budou se v listopadu konat další volby. Král nemusí navrhnout nikoho a může rovnou rozpustit parlament.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská policie evakuuje 1000 migrantů z tělocvičny na severu země

17.09.2019 11:17 Francouzská policie evakuuje asi 1000 migrantů z tělocvičny a stanů postavených v její blízkosti ve…

Maďarská čára přes rozpočet? Szijjártó odmítl migrační plány von der…

17.09.2019 11:14 Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó odmítl plány budoucí předsedkyně Evropské komise Ursuly…

Pellegrini zůstává slovenským premiérem, hlasování o nedůvěře ustál

17.09.2019 09:36 Slovenský premiér Peter Pellegrini dnes podle očekávání přečkal v parlamentu pokus opozice o jeho…

Cameron se omluvil za rozpory, které brexitem způsobil. Referenda ale…

17.09.2019 08:21 Bývalý britský předseda a lídr Konzervativní strany David Cameron se o uplynulém víkendu omluvil za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama