"Kde strávím karanténu? Na záchodě?" Pandemie ve Španělsku těžce dopadla na chudé

Pětačtyřicetiletý Muhammad Čirif pochází z Alžírska a v Barceloně se živí jako instalatér. Teď se ale obává, že by mohl o svou práci přijít, pokud by mu vyšel pozitivní test na koronavirus, který si nechal tento týden udělat. S takovými obavami přitom není sám.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

"Když řeknu šéfovi, že musím zůstat 14 dnů doma, tak co myslíte, že udělá? Najme někoho jiného," popisuje své obavy, zatímco stojí ve frontě na dobrovolné testování v barcelonské čtvrti Raval, kde žije. Čtvrť, která vykazuje pestrou etnickou skladbu obyvatelstva, patří k nejchudším oblastem Barcelony a její míra nákazy je ve srovnání s průměrem katalánské metropole zhruba dvojnásobná.

"A kde strávím karanténu? Na záchodě?" říká s ohledem na to, že se svou ženou a dvěma dětmi žije v jednopokojovém bytě.

Jeho slova podle Reuters dobře popisují jeden z problémů, kterým čelí Španělsko ve snaze zploštit křivku nových případů nákazy. Země vykazuje nejvyšší počet případů nového koronaviru v západní Evropě, má více než 610.000 nakažených a 30.000 mrtvých.

Méně bohaté čtvrti španělských měst, jako je Raval, jsou koronavirem tvrdě zasaženy. Rozdíl ve výskytu nákazy mezi chudšími a bohatšími oblastmi je ve Španělsku jedním z hlavních témat při debatách o tom, jak výskyt nákazy snížit. Některá města, například Madrid, totiž zvažují zavést cílenou izolaci oblastí s největším výskytem koronaviru, což jsou často ty nejchudší.

Výsledky dvou studií ukázaly, že na vrcholu pandemie měla nejchudší čtvrť v Barceloně ve srovnání s tou nejbohatší 2,5krát vyšší výskyt nákazy. Obdobně i v celém Katalánsku nejchudší oblasti vykázaly pětkrát vyšší úmrtnost.

V Madridu je míra nákazy v oblastech na severu města téměř šestkrát nižší než na jihu, kde jsou nižší příjmy a bydlí tam více obyvatel zahraničního původu.

Obavy ze ztráty zaměstnání se honily hlavou mnoha lidem, kteří čekali na test v Ravalu. Ve frontě stála i 23letá Laia, která se domnívá, že někteří lidé na testování nechodí z obavy, že jim vyjde pozitivní test. "Někteří si nepřejí podstoupit test, protože mají své plány, a když jim řeknou, že jsou pozitivní, tak pak musejí zůstat doma," říká.

Člen správní rady Španělské epidemiologické společnosti Pedro Gullon tvrdí, že nerovnosti vyplývající ze situace na pracovním trhu a přístupu k bydlení nejsou jediným vysvětlením vysoké míry nákazy ve Španělsku. Růst počtu nakažených ale tyto nerovnosti zviditelnil.

Ve snaze povzbudit obyvatele čtvrti Raval, aby se nechali otestovat, starostka Barcelony Ada Colauová tento týden uvedla, že lidé, kteří nemají podmínky k tomu, aby podstoupili karanténu doma, ji budou moci strávit v hotelech. Ti, kteří zůstanou doma, dostanou balíčky s jídlem a léky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Možnost celostátní karantény ve Francii je stále pravděpodobnější

26.10.2020 19:39 Francii kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru hrozí prodloužení zákazu nočního vycházení, zákaz…

Slovensko má za sebou úvodní fázi plošného testování. Odhaleno téměř 5600…

26.10.2020 19:33 Aktualizováno Úvodní fáze plošného testování Slováků na koronavirus, která se od pátku do neděle konala ve…

EU chová k Bidenovi falešné naděje, myslí si německý politik Gabriel

26.10.2020 17:55 Naděje Evropanů, že by volební vítězství demokrata Joea Bidena nad americkým republikánským…

Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží, přidávají se další…

26.10.2020 17:38 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyzval k bojkotu francouzského zboží a přirovnal postoj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama