Kdo vyhraje volby na Slovensku? Průzkum mluví jasně

Nejsilnější slovenská vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) by podle volebního modelu agentury Median SK vyhrála nadcházející parlamentní volby se ziskem 22,5 procenta a se značným náskokem před konkurencí. Křesla ve sněmovně by si rozdělilo až devět stran, hnutí a koalic.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Národná rada Slovenskej republiky
doporučujeme

Volební model, jehož výsledky dnes Median SK zveřejnil, agentura sestavila na základě průzkumu uspořádaného loni v listopadu a v prosinci. Parlamentní volby se na Slovensku uskuteční na konci února.

Podpora Směru-SD expremiéra Roberta Fica dosáhla 22,5 procenta. S výrazným odstupem následují krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (11,5 procenta) a nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky (11 procent).

Ze tříčlenné vládní koalice by mimo parlament skončila strana Most-Híd. Slovenská národní strana by podle volebního modelu získala přesně pět procent hlasů, což je nejnižší možný volební zisk potřebný k tomu, aby strana obsadila křesla ve sněmovně.

Pro konkrétní stranu bylo už pevně rozhodnuto 48 procent z té části respondentů, kteří nevyloučili svou účast ve volbách. Agentura v průzkumu oslovila 1112 osob starších 18 let.

Volební model Medianu SK se částečně liší od dřívějších průzkumů agentur Focus a AKO. Podle jejich sondáží například podpora Směru-SD klesla pod hranici 20 procent a popularita koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko(PS)/Spolu dosáhla dvouciferné hodnoty. Median SK nyní koalici PS/Spolu, která loni vyhrála na Slovensku volby do Evropského parlamentu, naměřil podporu 7,5 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bulharsko obvinilo tři Rusy z podobné kauzy jako Skripal

23.01.2020 20:33 Z pokusu o otrávení tří Bulharů před pěti lety obvinila bulharská justice tři ruské občany, na něž…

Koronavirus děsí Evropu. Odborníci jsou zmatení

23.01.2020 19:08 Odborníci zatím nevědí, jak pravděpodobný je přenos onemocnění koronavirem z Číny do Evropy. Dosud…

Brexit má zelenou. Královna podepsala zákon k dohodě

23.01.2020 18:58 Britský prováděcí zákon k brexitové dohodě vstoupil v platnost. Po schválení oběma komorami…

Uprchlíci: Vážné krizi nově čelí Belgie, zvažuje se neobvyklé řešení

23.01.2020 17:31 Stoupající počet lidí, kteří ze západobelgických pláží míří na gumových člunech do Británie, přiměl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama