Kdo vyhraje volby na Slovensku? Průzkum mluví jasně

Nejsilnější slovenská vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) by podle volebního modelu agentury Median SK vyhrála nadcházející parlamentní volby se ziskem 22,5 procenta a se značným náskokem před konkurencí. Křesla ve sněmovně by si rozdělilo až devět stran, hnutí a koalic.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Národná rada Slovenskej republiky
doporučujeme

Volební model, jehož výsledky dnes Median SK zveřejnil, agentura sestavila na základě průzkumu uspořádaného loni v listopadu a v prosinci. Parlamentní volby se na Slovensku uskuteční na konci února.

Podpora Směru-SD expremiéra Roberta Fica dosáhla 22,5 procenta. S výrazným odstupem následují krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (11,5 procenta) a nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky (11 procent).

Ze tříčlenné vládní koalice by mimo parlament skončila strana Most-Híd. Slovenská národní strana by podle volebního modelu získala přesně pět procent hlasů, což je nejnižší možný volební zisk potřebný k tomu, aby strana obsadila křesla ve sněmovně.

Pro konkrétní stranu bylo už pevně rozhodnuto 48 procent z té části respondentů, kteří nevyloučili svou účast ve volbách. Agentura v průzkumu oslovila 1112 osob starších 18 let.

Volební model Medianu SK se částečně liší od dřívějších průzkumů agentur Focus a AKO. Podle jejich sondáží například podpora Směru-SD klesla pod hranici 20 procent a popularita koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko(PS)/Spolu dosáhla dvouciferné hodnoty. Median SK nyní koalici PS/Spolu, která loni vyhrála na Slovensku volby do Evropského parlamentu, naměřil podporu 7,5 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzský balíček na podporu ekonomiky vyjde na 100 miliard eur

09.04.2020 21:56 Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši…

Česko je první, kdo uvolňuje opatření. Otvírá nepodstatné obchody, píše…

09.04.2020 21:48 Aktualizováno Česká republika je první země, která uvolňuje opatření přijatá kvůli pandemii koronaviru. Otevírá…

Papež sloužil mši v prázdném chrámu a ocenil zdravotníky

09.04.2020 21:29 Papež František dnes v téměř liduprázdné bazilice svatého Petra odsloužil mši na památku Ježíšovy…

Španělští poslanci prodloužili nouzový stav do 26. dubna

09.04.2020 21:14 Aktualizováno Španělský parlament dnes prodloužil nouzový stav a omezení volného pohybu lidí v zemi kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy