Kolaps v okolí Paříže: Kolony aut přesáhly 600 kilometrů, metro jezdí omezeně

Pátý den časově neomezené stávky kvůli vládnímu plánu reformy důchodového systému přinesl ve Francii nebývalé dopravní problémy lidem v Paříži a v jejím okolí. Zácpy na zdejších silnicích se ráno i vpodvečer dostaly na extrémní úroveň, přičemž v dopolední špičce kolony v součtu blokovaly rekordních více než 600 kilometrů komunikací.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Po celé zemi opět vyjel pouze zlomek vlaků oproti běžnému provozu. V úterý se navíc čeká další vlna manifestací. Na situaci už si stěžují podnikatelská sdružení a podle agentury AFP prochází vláda zkouškou ohněm.

Důsledky sporu o důchodovou reformu pociťuje především pařížský region, neboť dopravní podnik francouzské metropole od počátku stávky funguje ve značně omezeném režimu. Dnes bylo znovu uzavřeno deset z celkem 16 linek metra, provoz autobusů a tramvají byl oproti normálu poloviční.

"Žádné metro a jen málo autobusů. Velká část obyvatel východu Paříže tak neměla jinou možnost, než se vydat do práce pěšky," hlásila z místa zpravodajka deníku Le Figaro. Dodala, že v hlavním městě ráno vydatně pršelo, což odradilo i cyklisty. V Paříži bylo podle ní oproti minulým dnům k dispozici méně sdílených elektrických koloběžek, a tak ulice metropole zaplavily davy lidí s deštníky, kteří kličkovali mezi kalužemi.

Mezi osmou a devátou ráno bylo v Paříži a v okolí ucpaných přibližně 620 kilometrů silnic. To je dvojnásobek oproti běžnému stavu a rekord pro letošní rok, informovala francouzská média. Večer byla situace o něco lepší, součet kolon však znovu značně převýšil průměrné hodnoty.

Chaos nepanoval jen na silnicích, ale také na nástupištích, kde se lidé tlačili, aby se dostali do těch vlaků, které i přes stávku vyjely. Při strkanici na nádraží Gare du Nord, kterou natočil reportér serveru Huffington Post, měli bezpečnostní pracovníci státních železnic s netrpělivými cestujícími plné ruce práce.

Francouzská drážní společnost SNCF dnes lidem vzkazovala, aby počítali jen s 15 až 20 procenty pravidelných spojů, přičemž podíl stávkujících mezi vlakvedoucími dosáhl 77 procent. V úterý bude nejspíše na železnicích i v pařížské hromadné dopravě situace velmi podobná.

Železničáři a pracovníci pařížského dopravního podniku RATP hodlají pokračovat v protestu, který vypukl minulý čtvrtek. Chtějí donutit prezidenta Emmanuela Macrona a jeho vládu ke stažení záměru zavést jednotný důchodový systém se stejnými právy pro všechny. Železničáři a příslušníci dalších profesí by tak například přišli o výhodu předčasného odchodu do penze.

Vládní komisař pro důchody Jean-Paul Delevoye se dnes setkal s odborovými předáky, podle agentury Reuters ale schůzka nepřinesla žádné známky kompromisu. Macron a premiér Édouard Philippe měli dnes o záležitosti opět jednat se členy kabinetu, kteří mají reformu na starosti, schůzka ale byla přesunuta na úterý. Detaily transformace penzijního systému má Philippe oznámit ve středu.

Na úterý odbory svolaly další manifestace a vyzývají k účasti i zdravotníky, učitele a další pracovníky státní sféry. V první den stávky Paříží pochodovalo 65.000 lidí a protestů po celé zemi se podle policie zúčastnilo 806.000 lidí. Byli mezi nimi například i členové baletu pařížské Opery, kteří dosud chodili do důchodu ve 42 letech. Nově by to mělo být po šedesátce, napsal server 20minutes.fr.

Sdružení zastupující obchodníky a firmy podnikající v cestovním ruchu už vyjádřila obavy z dopadů potenciálně dlouhé stávky na tyto sektory. "Víkend byl katastrofální. Paříž byla prázdná, restaurace, hospody, i řetězce rychlého občerstvení, všech se to dotklo, ztráty v obratu dosahovaly až 50 procent," řekl AFP mluvčí odborové organizace GNI-Synhorcat.

Státní tajemnice na ministerstvu hospodářství a financí Agnés Pannierová-Runacherová dnes uvedla, že vláda zvažuje daňové kompenzace a další opatření pro postižené podnikatele. Nyní je podle ní nejdůležitější ujistit turisty, že do země stále mohou přijet.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál u polské protikorupční policie. Okradla ji vlastní zaměstnankyně

21.01.2020 07:27 Šéf polské protikorupční agentury CBA Ernest Bejda má podat poslancům z výboru pro zpravodajské…

USA pohrozily Česku odvetou za digitální daň. Jak řeší to samé téma s…

20.01.2020 20:54 Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho americký protějšek Donald Trump se dohodli na…

Thunbergová natáčela polskou elektrárnu, vysloužila si pozornost policie

20.01.2020 20:49 Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v Polsku natáčela film o největší uhelné elektrárně…

Na západě Francie proběhla razie proti teroristům, zadrženo sedm lidí

20.01.2020 20:30 Sedm mužů zadržela dnes kvůli podezření z terorismu francouzská policie v Bretani na severozápadě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama