Odposlouchávání slovenské vlády? Policejní komando zadrželo čtyři lidi

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela čtyři lidi z vládní agentury pro elektronické služby kvůli podezření z odposlouchávání vládní počítačové sítě Govnet, ale také telefonů. Uvedl to dnes na svém webu list Denník N. Policie má podle deníku podezření, že odposlechy mohly zařídit zpravodajské služby cizích států, ale také soukromý sektor. Odpoledne ale šéf slovenské civilní tajné služby SIS Vladimír Pčolinský naznačil, že pokud zajištěná zařízení sloužila ke schválenému účelu, například k ochraně před kybernetickými útoky, celá kauza je bouří ve sklenici vody.

Policie SR, ilustrační fotografie
doporučujeme

Policie podle zdrojů Denníku N zajistila na jednotlivých serverech podezřelá zařízení, která nyní prozkoumají znalci. Pokud se podezření potvrdí, mohlo by jít o jedno z největších ohrožení kybernetické bezpečnosti na Slovensku.

"Vyšetřovatelé se domnívají, že sledované mohly být nejen všechny vládní e-maily, ale i telefonické hovory," napsal deník. "Jde například o veškerou komunikaci slovenské prokuratury, což by znamenalo vážné bezpečnostní riziko," dodal.

Podle ředitele SIS nemusela mít elitní policejní jednotka před razií v případu dostatek informací. Odmítl také, že by šlo o boj mezi bezpečnostními složkami státu. "Předpokládám, že existoval souhlas státních orgánů k instalaci (zařízení) za jistým účelem. Pokud se ukáže, že plnila úkol, k ničemu špatnému nedošlo. Pokud se zjistí, že ta zařízení byla využívána k něčemu jinému, například k analýze obsahu přenášených dat, tak v tom případě by mohlo jít o nezákonně (využívání) informačně-technických prostředků," řekl novinářům Pčolinský. Dodal, že si nedokáže představit, že by někdo ze zahraničí dokázal zmíněná zařízení instalovat v budově úřadu vlády. Popřel, že by SIS byla zapojena do instalace zařízení.

Slovenští politici vesměs vybídli vyčkat na výsledky vyšetřování. Pokud by se ale potvrdily informace o "díře" v počítačové síti, znamenalo by to podle premiéra Igora Matoviče poškození pověsti státu. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď řekl, že vojenské zpravodajství v minulosti prověřovalo vládní síť Govnet a že síť se nepoužívá na posílání utajovaných materiálů.

Již loni za předchozí vlády vyšly najevo blíže neupřesněné informace o nedostatcích ve vládní počítačové síti. Tehdejší premiér Peter Pellegrini po bezpečnostním auditu, který provedlo vojenské zpravodajství, nařídil zabezpečení datové sítě zlepšit.

Policie dnes ráno bez dalších podrobností oznámila zadržení čtyř osob v agentuře.

Je mezi nimi podle serveru Aktuality.sk generální ředitel Národní agentury pro síťové a elektronické služby (NASES) Peter Ďurica, vedoucí monitorovacího střediska NASES Ján Kotrady, ředitel sekce kybernetické bezpečnosti na úřadu místopředsedy vlády Ján Majtan a jedna osoba ze soukromé sféry. Právě státní agentura NASES spravuje vládní síť Govnet. Zatímco technické vybavení sítě má na starosti stát, informační systémy dodávají soukromé firmy. Nynější vládní politici ještě z řad opozice kritizovali, že stát v minulosti vydal značnou částku na digitalizaci, která ale v praxi plně nefunguje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jourová vyzvala ke společnému boji proti nenávisti na internetu

06.07.2020 13:14 Evropská unie potřebuje závazná společná pravidla, která by přiměla internetové sociální sítě…

V Paříži pro veřejnost znovu otevřeli slavný Louvre

06.07.2020 12:29 V Paříži dnes pro veřejnost znovu otevřeli slavné muzeum Louvre, které bylo čtyři měsíce zavřené…

Francie Huawei nezakáže, provozovatele 5G od ní ale odrazuje

06.07.2020 11:47 Francie čínskou telekomunikační společnost Huawei nezakáže, francouzské provozovatele mobilních…

V Německu se koronavirem nově nakazilo 219 lidí

06.07.2020 10:58 Nákazu novým koronavirem v Německu testy za poslední den potvrdily u dalších 219 lidí, což je o 20…

Související:

Právě se děje

Další zprávy