Konec demokracie v Polsku se blíží? Profesor promluvil o dění u našich sousedů

NÁZOR - Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost opakovaně projevila mimořádnou míru bezohledného cynismu, konstatuje politolog Wojciech Sadurski. Profesor z Varšavské univerzity v komentáři pro server Washington Post dodává, že přesto i zkušení pozorovatelé reagují se zděšením na její poslední krok, rozhodnutí přerušit jednání parlamentu.

Přidejte svůj názor 75 komentářů

Strana Právo a spravedlnost (PiS)
doporučujeme

Referendum o Kaczyńském

Parlament má dle tohoto plánu zasednout až 15. října, tedy dva dny po chystaných volbách, nastiňuje odborník. Vládní opatření však považuje za další snahu o podkopání demokratických norem v Polsku.

"Prominou to voliči? To uvidíme," pokračuje profesor. Soudí, že blížící se volby budou v zásadě referendem o Jarosławu Kaczyńském, silném a nezpochybnitelném vládci vládnoucí strany.

Za podpory parlamentní většiny a povolného prezidenta dosud Kaczyński vládl podle klasického autoritářského scénáře, tvrdí politolog. Odkazuje na knihu Jak umírá demokracie svých kolegů Stevena Levitského a Daniela Ziblatta, která ukazuje tři způsoby, jak zvolení autoritáři upevňují svou moc - uchopením dozorčí role, odsunutím rivalů do pozadí a přepisováním pravidel.

Právo a spravedlnost se uchýlila ke všem těmto praktikám, ačkoliv Kaczyński nezašel tak daleko jako maďarský premiér Viktor Orbán, který je jeho přítelem a vzorem, konstatuje Sadurski. Vysvětluje, že nejprve došlo k uchopení dozorčí role skrze paralýzu ústavního soudu a podřízení soudců výkonné moci.

Následovala marginalizace soupeřů, kdy Právo a spravedlnost využilo svou parlamentní sílu a omezilo podíl opozice na přípravě zákonů, poukazuje akademik. Dodává, že státní média zároveň zesměšňují a démonizují členy opozice a k umlčování kritiků je používán zákon na ochranu osobnosti.  

Poté došlo k přepsání pravidel politické soutěže pomocí změny ducha ústavy, připomíná politolog. Za nejzlověstnější považuje skutečnost, že vláda oslabila volební zákon, když do volebních komisí dosadila své stoupence a upravila určité pasáže tak, aby byly vůči vládě přívětivější a například zvýhodňovaly akce na podporu vlády a církve.

"Nic z tohoto mrzačení ústavní demokracie není tlačeno na hranici," pokračuje Sadurski. Kvituje, že Polsko má stále značné demokratické prvky, například množství soudců, nezávislá nestátní média a pulzující občanskou společnost.

Výsledek pocítí celá Evropa

Před blížícími se volbami ale Právo a spravedlnost netají své záměry, varuje politolog. Konstatuje, že vláda si uvědomila, že pro velkou část voličů není právní stát prioritou, a tak mnohá prohlášení členů vládnoucí strany odhalují plány na následující volební období.

Část změn bude snadné realizovat, očekává profesor. Připomíná, že předsedkyni  nejvyššího soudu Małgorzatě Gersdorfové a ombudsmanovi Adamu Bodnarovi končí příští rok mandát a jakmile tito dva rázní zastánci právního státu zmizí, Kaczyńského strana je snadno nahradí vůči sobě loajálními právníky, což platí i o pěti místech v ústavním soudu, kde se stále nacházejí soudci jmenovaní před rokem 2015 demokratickými stranami.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Další  změny jsou podle experta znepokojivější. Vládnoucí straně se nelíbí svobodná a kritická média a vláda již odhalila svůj záměr zkrotit je pomocí změny pravidel pro vlastnictví médií, poukazuje Sadurski. Doplňuje, že mnoho polských nezávislých médií má nyní zahraniční vlastníky a jejich předání do polských rukou bude v praxi znamenat jejich podřízení vládě.

"Jelikož všichni starostové polských velkých měst, včetně Varšavy, vystupují proti Právu a spravedlnosti, strana se snaží omezit pravomoci a prostředky místních správ," píše politolog. Podotýká, že vláda se také chystá zavést přísnější pravidla pro soukromé organizace po vzoru Ruska a Maďarska a zaútočit na zbývající nepoddajné soudce pomocí nového statutu, který umožní propustit jakéhokoliv z nich a nahradit jej příhodnějším.

Průzkumy ukazují, že podpora Práva a spravedlnosti a opozičních stran dohromady je vyrovnaná, okolo 40 %, s mírnou převahou pro opozici, konstatuje profesor. Vysvětluje, že volební systém ovšem zvýhodňuje vládnoucí stranu, především za situace, kdy mnoho voličů odevzdá hlas stranám, které nepřekročí ústavní hranici 5 %  nutnou pro zisk mandátu, a tak tyto hlasy - kterých může být až 8 % - víceméně propadnou ve prospěch Kaczyńského partaje.

Ať už bude výsledek voleb jakýkoliv, projeví se i v Evropě, očekává odborník. Domnívá se, že vítězství demokratické opozice může ukázat, že postup nebezpečného xenofobního populismu v Evropě lze zastavit, zatímco opětovná výhra Práva a spravedlnosti bude pro populisty na kontinentu velkou vzpruhou, jelikož největší postkomunistický stát ve střední Evropě se na dlouho dobu uchýlí k antiliberálním nástrojům a praktikám.

Může tak dojít k odklonu Polska od Evropské unie, která je trnem v oku Právu a spravedlnosti, jelikož lpí na dodržování demokratických standardů, upozorňuje profesor. Dodává, že v sázce je samotná další existence polské demokracie.    

Loading...
Vstupte do diskuze (75)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat tvrdé hranice? Juncker to vidí černě: Riziko divokého brexitu trvá

18.09.2019 12:30 Aktualizováno Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v Evropském parlamentu varoval, že riziko vystoupení…

Město Bielefeld si oddychlo. Soutěžící nedokázali, že neexistuje

18.09.2019 11:45 Soutěž o jeden milion eur (25,9 milionu Kč), kterou před časem vyhlásilo severoněmecké město…

Juncker a Barnier apelují na europoslance dnešního plenárního zasedání

18.09.2019 11:05 Dnes na půdě Evropského parlamentu, předtím než začne jeho plenární zasedání, promluví současný…

Nové referendum o brexitu? Corbyn slibuje, mezi labouristy to vře

18.09.2019 10:56 Předseda britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn by v případě vítězství své strany ve volbách…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama