Konec demokracie v Polsku se blíží? Profesor promluvil o dění u našich sousedů

NÁZOR - Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost opakovaně projevila mimořádnou míru bezohledného cynismu, konstatuje politolog Wojciech Sadurski. Profesor z Varšavské univerzity v komentáři pro server Washington Post dodává, že přesto i zkušení pozorovatelé reagují se zděšením na její poslední krok, rozhodnutí přerušit jednání parlamentu.

Referendum o Kaczyńském

Parlament má dle tohoto plánu zasednout až 15. října, tedy dva dny po chystaných volbách, nastiňuje odborník. Vládní opatření však považuje za další snahu o podkopání demokratických norem v Polsku.

"Prominou to voliči? To uvidíme," pokračuje profesor. Soudí, že blížící se volby budou v zásadě referendem o Jarosławu Kaczyńském, silném a nezpochybnitelném vládci vládnoucí strany.

Za podpory parlamentní většiny a povolného prezidenta dosud Kaczyński vládl podle klasického autoritářského scénáře, tvrdí politolog. Odkazuje na knihu Jak umírá demokracie svých kolegů Stevena Levitského a Daniela Ziblatta, která ukazuje tři způsoby, jak zvolení autoritáři upevňují svou moc - uchopením dozorčí role, odsunutím rivalů do pozadí a přepisováním pravidel.

Právo a spravedlnost se uchýlila ke všem těmto praktikám, ačkoliv Kaczyński nezašel tak daleko jako maďarský premiér Viktor Orbán, který je jeho přítelem a vzorem, konstatuje Sadurski. Vysvětluje, že nejprve došlo k uchopení dozorčí role skrze paralýzu ústavního soudu a podřízení soudců výkonné moci.

Následovala marginalizace soupeřů, kdy Právo a spravedlnost využilo svou parlamentní sílu a omezilo podíl opozice na přípravě zákonů, poukazuje akademik. Dodává, že státní média zároveň zesměšňují a démonizují členy opozice a k umlčování kritiků je používán zákon na ochranu osobnosti.  

Poté došlo k přepsání pravidel politické soutěže pomocí změny ducha ústavy, připomíná politolog. Za nejzlověstnější považuje skutečnost, že vláda oslabila volební zákon, když do volebních komisí dosadila své stoupence a upravila určité pasáže tak, aby byly vůči vládě přívětivější a například zvýhodňovaly akce na podporu vlády a církve.

"Nic z tohoto mrzačení ústavní demokracie není tlačeno na hranici," pokračuje Sadurski. Kvituje, že Polsko má stále značné demokratické prvky, například množství soudců, nezávislá nestátní média a pulzující občanskou společnost.

Výsledek pocítí celá Evropa

Před blížícími se volbami ale Právo a spravedlnost netají své záměry, varuje politolog. Konstatuje, že vláda si uvědomila, že pro velkou část voličů není právní stát prioritou, a tak mnohá prohlášení členů vládnoucí strany odhalují plány na následující volební období.

Část změn bude snadné realizovat, očekává profesor. Připomíná, že předsedkyni  nejvyššího soudu Małgorzatě Gersdorfové a ombudsmanovi Adamu Bodnarovi končí příští rok mandát a jakmile tito dva rázní zastánci právního státu zmizí, Kaczyńského strana je snadno nahradí vůči sobě loajálními právníky, což platí i o pěti místech v ústavním soudu, kde se stále nacházejí soudci jmenovaní před rokem 2015 demokratickými stranami.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Další  změny jsou podle experta znepokojivější. Vládnoucí straně se nelíbí svobodná a kritická média a vláda již odhalila svůj záměr zkrotit je pomocí změny pravidel pro vlastnictví médií, poukazuje Sadurski. Doplňuje, že mnoho polských nezávislých médií má nyní zahraniční vlastníky a jejich předání do polských rukou bude v praxi znamenat jejich podřízení vládě.

"Jelikož všichni starostové polských velkých měst, včetně Varšavy, vystupují proti Právu a spravedlnosti, strana se snaží omezit pravomoci a prostředky místních správ," píše politolog. Podotýká, že vláda se také chystá zavést přísnější pravidla pro soukromé organizace po vzoru Ruska a Maďarska a zaútočit na zbývající nepoddajné soudce pomocí nového statutu, který umožní propustit jakéhokoliv z nich a nahradit jej příhodnějším.

Průzkumy ukazují, že podpora Práva a spravedlnosti a opozičních stran dohromady je vyrovnaná, okolo 40 %, s mírnou převahou pro opozici, konstatuje profesor. Vysvětluje, že volební systém ovšem zvýhodňuje vládnoucí stranu, především za situace, kdy mnoho voličů odevzdá hlas stranám, které nepřekročí ústavní hranici 5 %  nutnou pro zisk mandátu, a tak tyto hlasy - kterých může být až 8 % - víceméně propadnou ve prospěch Kaczyńského partaje.

Ať už bude výsledek voleb jakýkoliv, projeví se i v Evropě, očekává odborník. Domnívá se, že vítězství demokratické opozice může ukázat, že postup nebezpečného xenofobního populismu v Evropě lze zastavit, zatímco opětovná výhra Práva a spravedlnosti bude pro populisty na kontinentu velkou vzpruhou, jelikož největší postkomunistický stát ve střední Evropě se na dlouho dobu uchýlí k antiliberálním nástrojům a praktikám.

Může tak dojít k odklonu Polska od Evropské unie, která je trnem v oku Právu a spravedlnosti, jelikož lpí na dodržování demokratických standardů, upozorňuje profesor. Dodává, že v sázce je samotná další existence polské demokracie.    

Související

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Více souvisejících

Polsko Jaroslaw Kaczyński demokracie

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Aktualizováno před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy