Koronavirus: Na Slovensku po předchozím růstu ubylo nových případů

Počet nových případů koronaviru na Slovensku ve čtvrtek po předchozím nárůstu na více než dvouměsíční maximum klesl, zůstal ale dvouciferný. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnily slovenské úřady. Kvůli dřívějším vyšším přírůstkům nákazy budou v pondělí epidemiologové jednat o případném obnovení omezení, z nichž výraznou většinu Bratislava už zrušila.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Ve čtvrtek testy na Slovensku, které má 5,5 milionu obyvatel, odhalily 19 nakažených, ve středu to bylo až 53 nových případů infekce. Dvouciferné denní přírůstky země znovu zaznamenala už ve druhé polovině června po zrušení většiny restrikcí. Hygienici to zdůvodnili kromě jiného přeshraničním cestováním.

Slováci, kteří se vrátí do vlasti ze zemí, jež nejsou v souvislosti s koronavirem na seznamu takzvaných méně rizikových států, musejí nastoupit do domácí izolace a následně podstoupit test na koronavirus. Dodržování tohoto nařízení hygieniků budou do sobotního odpoledne monitorovat náhodnými kontrolami na hranicích nebo v jejich blízkosti policejní hlídky, informuje server aktuality.sk.

Podle dnešního oznámení ministerstva vnitra budou policisté také informovat cestující o zmíněném nařízení hygieniků. Na slovenském seznamu méně rizikových zemí jsou zařazeny zhruba tři desítky států včetně Česka. Slovenští politici dříve přiznali, že úřady nemají možnost zkontrolovat, zda obyvatelé země rizikovou zemi navštívili.

Podle premiéra Igora Matoviče by vláda měla v pondělí schválit návrh zákona, na jehož základě Slováci dostanou na mobilní telefon upozornění, že se po návratu do vlasti z rizikových států musejí podrobit testu na koronavirus. Stát k tomu využije patrně údaje o pohybu mobilního telefonu. Matovič, který ve čtvrtek rovněž naznačil možné zpřísnění karanténních opatření, se vyslovil i pro zvýšení pokut za nedodržování nařízení hygieniků.

Počet aktivních případů nákazy na Slovensku vystoupil na 361, což je nejvíce od první poloviny května. Hospitalizováno je ale jen sedm pacientů s potvrzeným covidem-19.

Od propuknutí pandemie nemoci covid-19 už Slovensko potvrdilo 1870 nakažených, z nichž výrazná většina se již uzdravila, zatímco 28 lidí s koronavirem zemřelo. Ve srovnání s některými jinými evropskými zeměmi zaznamenalo Slovensko nízký počet nakažených.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí protestovaly ve Varšavě na podporu LGBT, propuštění aktivistky…

08.08.2020 21:22 Aktualizováno Několik tisíc lidí mávajících duhovými vlajkami dnes protestovalo v centru Varšavy. Požadovali…

Kiska je zřejmě těžce nemocný. V čele strany Za lidi ho nahradí Remišová

08.08.2020 20:32 Novou předsedkyní slovenské vládní strany Za lidi se dnes stala dosavadní místopředsedkyně a…

Český turista se zřítil z ferraty v rakouských horách, pád nepřežil

08.08.2020 19:53 Dvaapadesátiletý Čech dnes zahynul při pádu ze zajištěné cesty (ferraty) v rakouském pohoří Rax.…

Německo má opět přes 1000 nových případů koronaviru, situace je vážná v…

08.08.2020 18:06 Aktualizováno V Německu třetí den za sebou přibyla více než tisícovka potvrzených případů infekce koronavirem.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama