Korupční aféra vládní CDU/CSU může ovlivnit výsledek voleb v SRN

Rozrůstající se korupční aféra s nákupy roušek a respirátorů, do které jsou zapleteni poslanci a činitelé konzervativní unie CDU/CSU německé kancléřky Angely Merkelové a která se přiblížila i k ministrovi zdravotnictví Jensi Spahnovi, ohrožuje volební preference strany před zářijovými parlamentními volbami.

Získat zpět důvěru voličů má pomoci etický kodex zákonodárců, který Křesťanskodemokratická unie (CDU) navrhuje a který již ohlásil bavorský premiér a šéf Křesťanskosociální unie (CDU) Markus Söder.

Kauza je pro CDU/CSU další ranou, se kterou se musí vyrovnat. Unie totiž ještě nemá lídra, který ji povede do voleb jako kancléřský kandidát. Merkelovou, která po čtyřnásobném kancléřském mandátu odchází z politiky, by rád nahradil šéf CDU Armin Laschet, jehož strana i kvůli aféře skončila v nedávných zemských volbách v Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci druhá s historicky nejhoršími výsledky. Jeho soupeřem může být Söder, který zájem oficiálně nepotvrdil, podle analytiků ale bedlivě sleduje Laschetovy chyby. A politický výhled unie nemá dobrý.

Ještě v lednu dosahovala CDU/CSU v průzkumu nedělníku Bild am Sonntag jasného vítězství v podobě 36procentní podpory voličů, která ale nyní činí už jen 27 procent. To sice stále znamená post nejsilnější německé politické strany, ale zároveň se snížil na pět procentních bodů náskok unie před druhými Zelenými. Tato ekologická strana může podle politologů vážně pomýšlet na kancléřský úřad.

Torsten Schneider-Haase z agentury Kantar se domnívá, že CDU/CSU ještě dna nedosáhla, proto se musí připravit ještě na větší propad.

Ještě loni během první vlny pandemie nemoci covid-19 byla CDU/CSU na vrcholu popularity. Již v létě se ale začaly objevovat první náznaky, že na nákupech tehdy nedostatkových roušek a respirátorů vydělali někteří politici zajímavé sumy. Ministerstvo zdravotnictví tehdy tyto spekulace odmítlo.

Změna nastala na přelomu roku, kdy se do médií dostala informace o předražených dodávkách respirátorů od švýcarské společnosti Emix pro ministerstva zdravotnictví v Severním Porýní-Vestfálsku a Bavorsku a také pro spolkové ministerstvo zdravotnictví. Hospodářský magazín Capital k tomu uvedl, že u ministra zdravotnictví Spahna kvůli obchodu lobbovala dcera někdejšího dlouholetého generálního tajemníka CSU Gerolda Tandlera, rodáka z Liberce.

Poté na veřejnost unikly informace, že na řádově stovky tisíc eur si přišli i poslanci Georg Nüsslein, Nikolas Löbel a Mark Hauptmann. Nüßlein mezitím odešel z CSU, poslanecký mandát si ale ponechal, naopak Hauptmann z CDU, který je podezřelý ještě z lobbování ve prospěch Ázerbájdžánu, a jeho stranický kolega Löbel již poslanecké lavice opustili.

Nejnověji se podezření soustředilo na poslance bavorského zemského sněmu Alfreda Sautera, který v 80. letech zasedal ve Spolkovém sněmu a na konci 90. let působil jako bavorský ministr spravedlnosti. Sauter již dal všechny své stranické funkce k dispozici, pozastavil členství v CSU a opustil stranickou frakci.

Ušetřen nezůstává ani Spahn. Magazín Der Spiegel na svém webu o víkendu napsal, že 570.000 respirátorů prodala spolkovému ministerstvu zdravotnictví mediální společnost Burda. Sporné na tomto kontraktu je to, že Spahnův manžel Daniel Funke jako lobbista vede berlínské zastoupení Burdy. Ministerstvo ale trvá na tom, že obchod se uskutečnil na základě standardního postupu za běžné tržní ceny.

CDU i CSU si pod tlakem aféry očividně uvědomují poškození důvěry voličů, obzvláště s blížícími se parlamentními volbami. Nejrázněji zareagoval Söder, který chce zpřísnit pravidla pro stranické poslance. Chce, aby zákonodárci z řad CSU nesměli tajit své vedlejší příjmy, nesměli za úplatu nikoho podporovat a museli podepisovat kodex etického chování. Podobné opatření požaduje i část CDU.

Související

Více souvisejících

Konzervativní unie CDU/CSU Korupce Německo Volby v Německu

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy