Macron: Morální odpovědnost za utopené migranty mají Britové

Británie nese odpovědnost za každého migranta, který se utopí v Lamanšském průlivu, řekl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron regionálnímu deníku La Voix du Nord.

Londýn v rozhovoru obvinil z pokrytectví, protože neumožňuje žádnou legální cestu do země, ale zároveň závisí na špatně placené práci vykonávané přistěhovalci, kteří se do země dostali ilegálně. Britská ministryně vnitra Priti Patelová vzápětí jeho komentáře odsoudila.

Šéf Elysejského paláce uvedl, že má v úmyslu zvýšit tlak na britského premiéra Borise Johnsona, aby pro žadatele o azyl vytvořil legální cestu do Británie. "Morální odpovědnost za ty, kteří zahynuli na moři, nenese Francie, ale Britové, kteří odmítají reagovat," prohlásil.

Když loni v Lamanšském průlivu zahynulo po převrácení lodi 27 lidí, Johnson vyzval Macrona k navrácení migrantů, kteří do Británie vstoupili ilegálně. Podle premiéra by je to odradilo od riskování životů na člunech. Macron návrh odmítl. Prosazuje dohodu mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím, podle níž by byli někteří migranti po připlutí do Británie posláni zpět, výměnou za britský příslib, že vpustí stejný počet žadatelů o azyl.

Macron uvedl, že ekonomika Spojeného království závisí na špatně placené práci nelegálních přistěhovalců. "Britové nadále používají systém z 80. let, který řídí ekonomickou migraci pokrytectvím," prohlásil. Zopakoval také, že migrační tábory podél pobřeží Lamanšského průlivu zmizí, až když Spojené království otevře své hranice.

Macron v rozhovoru zdůraznil potřebu koordinovat boj proti ilegální migraci na úrovni celé evropské sedmadvacítky. Migrace se podle něj musí opět stát politickým tématem, na němž se podílí vedoucí představitelé, jako jsou ministři a hlavy států. Dodal, že EU musí investovat do společných hranic, vytvořit společný registrační postup pro cizince vstupující do schengenského prostoru a sladit práva na azyl. Posledním bodem, kterým se má zabývat, jsou mechanismy návratu do zemí původu, uvedl Macron. Francie je v první polovině letošního roku předsednickou zemí EU.

Patelová dnes v reakci na Macronova slova uvedla, že se mýlí, když tvrdí, že britská migrační politika povzbuzuje migranty, aby riskovali své životy při překračování Lamanšského průlivu."Macronovy komentáře jsou špatné. Francouzskou vládu plně informujeme o práci, kterou britská vláda vykonává," řekla ministryně.

Související

Více souvisejících

Velká Británie uprchlíci Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy