Muž se v práci nudil. Firma mu musí zaplatit přes milion korun

Francouzské firmy byly dlouho známy tím, že mohly být snadno zažalovány za to, že přetěžují své zaměstnance. Manažeři nyní dostali na srozuměnou, že pracovníky nesmějí ani nechat zahálet. Pařížský odvolací soud minulý týden přiznal v přelomovém rozhodnutí odškodné ve výši 50.000 eur (přes 1,330.000 korun) muži, kterému se údajně zhoršilo zdraví v důsledku nudy na pracovišti, napsal dnes britský deník The Times.

Zaměstnanec výrobce luxusních parfémů Interparfums Frédéric Desnard si u soudu stěžoval, že mu naprostý nedostatek činnosti v zaměstnání podlomil zdraví. Od roku 2010 byl zařazen na pozici, kde neměl co dělat.

"Nikdo se nestaral, jestli přijdu v 9:00 nebo v 10:00. Musel jsem nakoupit nějaké zásoby - pár listů papíru - a můj pracovní den byl za mnou," řekl. Svou situaci popsal jako "každodenní ponížení". Nuda u něj vedla k nervovému zhroucení. Musel si vzít na sedm měsíců zdravotní volno, v důsledku čehož byl v roce 2014 propuštěn pro "dlouhou nepřítomnost".

Jeden z kolegů u soudu uvedl: "Desnard měl už dost nicnedělání. Situace jej uvedla do takové deprese, že čím dál častěji mluvil o sebevraždě."

Soud se za Desnardovo tvrzení postavil. Konstatoval, že Interparfums mu způsobil újmu na zdraví "nudou a nedostatkem aktivity", což představuje svého druhu obtěžování.

Podobně jako syndrom vyhoření kvůli příliš velkému pracovnímu vytížení popisuje Christian Bourion, profesor sociální ekonomie na obchodní škole ICN, "syndrom znuděnosti" jako "zdroj silného utrpení (...), který může vést (...) k depresi".

Osmačtyřicetiletý Desnard vyjádřil naději, že jeho případ pomůže ostatním. "Toto ukáže cestu všem těm, kteří nebyli schopni nalézt správná slova pro popis své situace," prohlásil.

Podle britského deníku je syndrom znudění ve Francii častým jevem kvůli přísným zákonům, které znesnadňují propouštění zaměstnanců, jejichž pozice se staly nadbytečnými v důsledku hospodářských či technologických změn.

Mnoho z nich je v podnicích vytlačeno mimo hlavní dění či jsou, jak říkají Francouzi, "uloženi do skříně"; Zůstávají sice na výplatní pásce, ale nedostávají práci v naději, že sami odejdou. Podle některých odborníků trpí znuděností až 30 procent francouzských zaměstnanců.

Související

Více souvisejících

Francie práce soudy

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 7 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

Tragická střelba na pražské FF UK zasáhla 9000 lidí. O krizovou pomoc se staraly stovky lidí

Loňská tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) as ní související události psychicky významněji zasáhly kolem 9000 lidí v Česku. Krizovou intervenci jim poskytovaly stovky odborníků. Ve zprávě o poskytnuté psychosociální pomoci to ve čtvrtek uvedla česká policie.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy