Útok na předměstí Paříže má jednu oběť, vyšetřuje se jako teroristický

Jednu oběť si dnes vyžádal útok na předměstí Paříže, který se vyšetřuje jako teroristický. Agentury AFP a Reuters s odkazem na své zdroje uvedly, že útočník na ulici uřízl hlavu jinému muži. Obětí je středoškolský učitel dějepisu, který před časem žákům ukazoval karikatury muslimského proroka Mohameda. Podezřelého policisté na útěku postřelili. Zranění na místě podlehl.

Útok se odehrál na předměstí Conflans-Saint-Honorine severozápadně od centra francouzské metropole. Podle AFP, která se odvolává na policejní zdroj, jeden muž napadl kolem 17:00 dalšího muže nedaleko jedné z místních škol. Reuters uvádí, že jeden ze svědků slyšel útočníka křičet Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký).

Podle několika francouzských médií je obětí útoku 47letý středoškolský učitel dějepisu, který před nedávnem žákům přednášel o svobodě slova a ukazoval jim přitom karikatury proroka Mohameda. Na učitele si následně několik rodičů stěžovalo.

Podezřelý se dal po činu na útěk, policisté jej dostihli na sousedním předměstí Éragny. Muž měl podle médií nůž či jinou chladnou zbraň a policisty se snažil napadnout. Ti jej postřelili. Starosta města Éragny Thibault Humbert stanici BFMTV řekl, že útočník střelnému zranění podlehl. Na místo byli povoláni pyrotechnici, aby zjistili, zda u sebe neměl muž výbušniny.

Podle serveru Franceinfo byl útočníkem 18letý muž. Na twitteru údajně zveřejnil fotografii z místa činu. Stanice BMFTV uvedla, že se narodil v Moskvě. Do hledáčku bezpečnostních složek se podle stanice dříve nedostal.

Policie na twitteru vyzvala, aby se lidé vyhýbali třídě Avenue Roger Salengro v Érangy. Podrobnosti k případu oficiálně nesdělila. Případem se ovšem začala zabývat pařížská protiteroristická prokuratura.

Ministr vnitra Gérald Darmanin předčasně ukončil návštěvu Maroka a vrátil se do Paříže. Na twitteru uvedl, že na jeho popud zahájil práci krizový štáb a že je v kontaktu s prezidentem Emmanuelem Macronem i premiérem Jeanem Castexem.

Prezident Emmanuel Macron po příjezdu na místo činu prohlásil, že útočník cílil na svobodu vyjadřování. "Dnes byl zavražděn občan, protože byl učitelem a protože vyučoval o svobodě projevu," řekl prezident s tím, že se jednalo o islámský terorismus. "Celá země stojí za svými učiteli. Tmářství a násilí, které ho doprovází, nezvítězí. Teroristé nás nerozdělí. To je to, o co usilují, a my musíme držet pospolu," dodal.

Blanquer již předtím na twitteru označil čin za útok na francouzskou republiku. "Naše jednota a naše ráznost jsou jedinými odpověďmi tváří v tvář zrůdnosti islamistického terorismu," napsal. Také předseda dolní komory parlamentu Richard Ferrand označil vraždu učitele dějepisu za útok na "svobodu projevu a hodnoty republiky". "Islamismus proti nám vede válku: Musíme ho vyhnat z naší země silou," uvedla předsedkyně krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) Marine Le Penová.

Jako teroristický čin vyšetřuje francouzská policie také zářijový útok v ulici, na které kdysi sídlila redakce satirického časopisu Charlie Hebdo. Muž z Pákistánu tam pobodal dva lidi, kteří si z práce vyšli na kuřáckou pauzu. Na počátku září týdeník Charlie Hebdo znovu otiskl karikatury proroka Mohameda, které jako první v roce 2005 zveřejnil dánský deník Jyllands-Posten. Učinil tak u příležitosti začátku procesu se 14 lidmi, kteří jsou obžalovaní z podílu na atentátu na redakci časopisu v roce 2015. Atentátníci, bratři Kouachiové, tehdy zabili 12 lidí.

Po teroristickém útoku na redakci Charlie Hebdo následovala ve Francii série atentátů, při kterých zahynulo podle AFP 258 lidí.

Související

Více souvisejících

Francie Paříž teroristické útoky ve Francii Gerald Darmanin Charlie Hebdo Emmanuel Macron Jean Castex Marine Le Pen

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy