Německo žádá volby v Hongkongu, Čína hovoří o vměšování

Čína by měla odvolat sporný bezpečnostní zákon pro Hongkong a co nejrychleji na tomto autonomním území uspořádat volby. Čínského ministra zahraničí Wanga I k tomu dnes v Berlíně vyzval jeho německý kolega Heiko Maas. Wang tyto otázky považuje za vnitřní záležitosti Číny a vměšování cizích států odmítá. Wangovu návštěvu německé metropole doprovázela demonstrace žádající dodržování lidských práv.

Heiko Maas
doporučujeme

"Samozřejmě jsme hovořili i o lidských právech," řekl Maas novinářům na tiskové konferenci po jednání s Wangem. "Jsem rád, že se nám konečně podařilo dohodnout se, že se v příštím týdnu v Berlíně uskuteční německo-čínský dialog o lidských právech," uvedl. Dodal, že tématem bude i situace menšinových Ujgurů, kteří v Číně čelí útlaku.

"Již během minulého setkání jsme hovořili o novém bezpečnostním zákonu pro Hongkong," řekl Maas s tím, že tak tomu bylo i dnes. Kontroverzní zákon v Hongkongu platí od 30. června. Podle kritiků omezuje míru autonomie města a porušuje zásadu "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala od Británie. Legislativa oficiálně potírá separatistické, podvratné a teroristické aktivity či spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

"Chceme, aby princip jedna země, dva systémy byl používán v plném rozsahu," řekl Maas, který vyzval k odvolání zákona a také k co nejrychlejšímu uspořádání voleb v Hongkongu.

Hongkongským zákonodárcům měl původně vypršet mandát na konci září, vrcholný orgán čínského parlamentu ale rozhodl o jeho ročním prodloužení. Odklad voleb Peking zdůvodnil pandemií nemoci covid-19.

Wang ale otázky muslimské menšiny Ujgurů v provincii Sin-ťiang stejně jako osud Hongkongu považuje za vnitřní záležitosti Číny. "Je jedno, zda jde o Hongkong nebo Sin-ťiang, obojí spadá do kategorie vnitřních záležitostí Číny," řekl šéf čínské diplomacie. Dodal, že Peking cizí vměšování odmítá.

U příležitosti Wangovy návštěvy Berlína byla do centra města svolána demonstrace na podporu lidských práv v této asijské zemi. Akce se zúčastnilo několik desítek lidí, kteří se dožadovali svobody pro Hongkong, Ujgury, Tibeťany a další menšiny žijící na území Číny. Před německým ministerstvem zahraničí protestoval také hongkongský aktivista Nathan Law, který se po zavedení sporného zákona uchýlil do Británie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Registrační systém k očkování měl potíže, Čína vyhlásila lockdown…

15.01.2021 19:45 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Německá CDU zahájila volební sjezd, vybírá nástupce Merkelové

15.01.2021 18:33 Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila dvoudenní…

Pfizer dočasně omezí dodávky vakcíny do Evropy. Země chtějí vysvětlení

15.01.2021 18:27 Aktualizováno Farmaceutická firma Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny proti nemoci covid-19 do Evropy,…

Koronavirus přispěl k vyšší úmrtnosti v Německu či ve Francii

15.01.2021 18:11 Úmrtnost v Německu a Francii byla loni výrazně nad průměrem posledních let, v Německu o čtvrtinu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama