Německý parlament souhlasí s rozvolněním pro očkované a uzdravené

Německý parlament dnes vyslovil souhlas s rozvolněním epidemických opatření pro lidi plně očkované proti nemoci covid-19 a pro uzdravené. Pokud v pátek návrh schválí také Spolková rada, která zastupuje přímo německé spolkové země, nebudou vyléčení a uzdravení od víkendu potřebovat testy a nebude se jich týkat ani karanténa. Nadále ale budou muset nosit roušky.

Eurozpravy.cz

Pro návrh nového karanténního nařízení, který již v úterý schválila vláda kancléřky Angely Merkelové, hlasovala vládní koalice konzervativců CDU/CSU a sociálních demokratů z SPD, ale také opoziční Zelení a postkomunistická Levice. Proti byla Alternativa pro Německo (AfD). Tato strana, která je považována za populistickou až krajně pravicovou, dlouhodobě kritizuje veškerá karanténní opatření. Liberálové z FDP se hlasování zdrželi.

Hlasování předcházela poslanecká debata, ve které vláda čelila kritice za špatné řízení karanténních opatření. "Pro vaši politiku je příznačné, že v omezování základních práv jednáte rychle, s jejich navracením ale už otálíte," řekla Christine Aschenbergová-Dugnusová z FDP na adresu vládní koalice CDU/CSU a SPD. Dodala, že liberálové získání svobod vítají, postup ale vnímají jako pomalý a nedostatečný, protože se výhody netýkají všech.

Podobně hovořila i AfD, která upozornila, že miliony lidí budou nadále čelit diskriminaci. "Zrušte uzávěru a obnovte všechna základní práva," vyzval vládu Ulrich Oehme z AfD. Nové karanténní nařízení, která zvýhodní očkované, označil za další krok k povinné vakcinaci.

Proti Oehmemu a názorům AfD se ohradil Thorsten Frei z CDU. "Přestaňte vypočítávat omezená práva, ale soustřeďte se na to, proč to tak je," uvedl. Dodal, že dnešek je pro něj naopak dnem radosti, neboť očkování je úspěšné, z čehož bude mít nově přínos i veřejnost.

Očkovaní a vyléčení již nebudou potřebovat testy, pokud budou chtít využít služeb kadeřnictví nebo obchodů neprodávajících zboží denní potřeby. Očkovaných a uzdravených se rovněž nebudou týkat omezení nočního vycházení nebo limity pro počet účastníků soukromých setkání. Nutná nebude ani izolace po kontaktu s nakaženými.

Úprava podmínek bude mít přínos i pro obyvatele Česka, kteří jsou očkovaní, nebo nemoc prodělali. Německo totiž nebude trvat na povinné vstupní izolaci, která je desetidenní a kterou je možné po pěti dnech zkrátit testem. Osvobození z karantény se nebude týkat příjezdu z oblastí s mutacemi, mezi které už ale Česká republika nepatří. Německo aktuálně v Evropě neeviduje žádnou oblast s mutacemi, kterými jsou například Indie s Brazílií. Při cestě z takových zemí zůstává povinnost 14denní izolace bez možnosti zkrácení.

Výhody budou mít očkovaní, kteří byli plně imunizováni vakcínou schválenou v EU, respektive evidovanou Institutem Paula Ehrlicha (PEI), který v Německu funguje jako lékový regulátor. Plné očkování v případě látek od společností Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna znamená dvě dávky a v případě preparátu od firmy Johnson & Johnson jednu dávku. Od závěrečné dávky musí uplynout nejméně dva týdny. Doklad o očkování může být nejen v papírové, ale i v digitální podobě. Pokud nebude v němčině, postačí verze v angličtině, francouzštině, italštině či španělštině.

Uzdravení se budou vykazovat pozitivním výsledkem PCR testu, což osvědčí, že byli nakažení. Tento pozitivní test musí být starý nejméně 28 dní a nejdéle půl roku.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnes začne jednání o dohodě mezi Českem a Polskem ohledně dolu Turów

17.06.2021 08:18 Dnes začne jednání o mezivládní dohodě mezi Českem a Polskem o těžbě v hnědouhelném dole Turów a…

Německo hlásí 1330 nově nakažených. Před týdnem jich bylo výrazně více

17.06.2021 08:13 V Německu testy za uplynulý den potvrdily koronavirovou infekci u dalších 1330 lidí. Pandemie dále…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 03:41 Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

EU zkoumá, zda maďarský zákon namířený proti LGBT porušuje unijní právo

16.06.2021 21:48 Evropská komise vyhodnocuje, zda nový maďarský zákon, který mezi mladými lidmi do 18 let zakazuje…

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

Související:

Právě se děje