Nervozita z brexitu roste: Johnson šíří o jednáních s EU nesmysly, tvrdí exministr

Britský konzervativní exministr financí Philip Hammond dnes označil za "nesmysly" vyjádření britského premiéra Borise Johnsona ohledně brexitovém vyjednávání s Bruselem. Rozhovory podle Hammonda nijak nepostupují, protože vláda nepředložila žádné návrhy.

Exministr Philip Hammond také v rozhovoru se zpravodajskou společností BBC potvrdil, že podpoří snahu zablokovat brexit bez dohody. Podle webu BuzzFeed News tak učinilo už 14 poslanců vládní Konzervativní strany.

Britští zákonodárci se dnes odpoledne vracejí do práce po letní přestávce a večer v parlamentu vypukne bitva mezi vládou a odpůrci Johnsonova plánu vyvést 31. října Británii z Evropské unie s dohodou, nebo bez ní. Koalice opozičních stran a konzervativních rebelů chce dnes vyvolat mimořádnou debatu a skrze ni získat kontrolu nad středečním programem Dolní sněmovny.

Pak chce prosadit návrh zákona, který by ukládal vládě dohodnout tříměsíční odklad brexitu, pokud by do 19. října nebyly ratifikovány podmínky odchodu z EU nebo pokud by sněmovna neschválila brexit bez dohody.

K úspěchu potřebují Johnsonovi oponenti v první fázi asistenci předsedy Dolní sněmovny Johna Bercowa, který musí hlasování o změně parlamentní agendy povolit. Předpokládá se, že Bercow žádosti vyhoví.

Výsledek očekávaného hlasování by mohl být velmi těsný. Konzervativci mají v dolní komoře se svými spojenci ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) většinu jediného křesla a média hovoří o zhruba 20 potenciálních vzbouřencích. Šéf labouristické strany Jeremy Corbyn ale rovněž nemůže počítat se stoprocentní podporou svých poslanců.

Exministr Hammond si ale myslí, že plán odpůrců brexitu bez dohody bude mít dostatečnou podporu. Kroky vlády z posledního týdne podle něj řadu jeho kolegů "rozzuřily".

"Nevím, zda jsme někdy slyšeli politický rozhovor jako ten, co právě poskytl Philip Hammond. Mrazivý hněv. (Konzervativní) strana v plnohodnotné občanské válce," komentoval exministrova vyjádření Tim Shipman z listu The Sunday Times.

Johnson obviňuje své kritiky z oslabování britské pozice v brexitových jednáních se zbytkem EU. Jeho tým zároveň rebelům vyhrožuje vyloučením z poslaneckého klubu a vyškrtnutím z kandidátek pro příští volby. Do těch už jistě nepůjde bývalá ministryně školství či dopravy Justine Greeningová, která dnes oznámila odchod z vrcholné politiky s tím, že Johnson chce přinutit Brity k "ošemetné" volbě mezi "Corbynem a brexitem bez dohody".

V případě, že dnešní parlamentní bitvu prohraje, plánuje vláda podle zákulisních vyjádření z Downing Street okamžitě předložit návrh vyvolání předčasných voleb. Ty by se uskutečnily 14. října, tedy necelé tři týdny před platným termínem britského odchodu z unie.

Vypsání voleb by ale musely podpořit dvě třetiny Dolní sněmovny, tedy i více než 100 opozičních poslanců. Dosavadní vyjádření labouristických politiků přitom naznačují, že hlavní opoziční strana nechce nové volby, dokud nebude schválen zákon proti brexitu bez dohody. Opozice se totiž obává, že vláda by po schválení voleb s termínem v polovině října mohla datum hlasování dodatečně bez souhlasu parlamentu odložit na přelom října a listopadu.

Související

Philip Hammond

Britský exministr Hammond oznámil, že nebude kandidovat

Bývalý britský ministr financí Philip Hammond dnes oznámil, že v prosincových předčasných volbách nebude kandidovat. Výrazná osobnost britské politiky tak v dolní komoře parlamentu, Dolní sněmovně, končí po 22 letech. V září po hlasování proti vládě ohledně brexitu bez dohody byl třiašedesátiletý Hammond mezi 21 členy Dolní sněmovny vyloučenými z poslaneckého klubu konzervativců.

Více souvisejících

Philip Hammond (šéf britské diplomacie) Brexit Boris Johnson Velká Británie Parlament Velké Británie

Aktuálně se děje

před 49 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy