Nizozemsko hlásí rekordní drogový úlovek

Rekordní množství drogy fentanyl zabavili minulý týden policisté na jihu Nizozemska. Obsah plastového sáčku nalezeného v domku v Eindhovenu nejdříve považovali za kokain, později se však ukázalo, že šlo o kilogram "extrémně nebezpečného" syntetického opioidu. S odvoláním na dnešní prohlášení nizozemské prokuratury o případu informovala agentura AFP.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Policie Nizozemí
doporučujeme

Fentanyl může člověka zabít už při dávce dvou miligramů a ve Spojených státech má tato droga vyvolávající euforické stavy na svědomí desítky tisíc úmrtí. V Evropě zatím látka původně vyvinutá jako lék proti bolesti tak rozšířená není, nálezy jsou ale podle AFP na vzestupu. Podle nejaktuálnějších čísel Evropského střediska pro monitoring drog a drogových závislostí (EMCDDA) se v roce 2017 našlo 15 kilogramů, zatímco o rok dříve kilogram jediný.

Stejné množství nyní zabavili nizozemští policisté v Eindhovenu v domě jistého 42letého muže společně se "zbraněmi a tisíci eur v hotovosti". Muž byl na místě zatčen a putoval na nejméně dva týdny do vazby. "V Nizozemsku, aspoň podle informací, které máme, nikdy nebylo zabaveno tak významné množství této extrémně nebezpečné látky," komentovala nález fentanylu prokuratura.

Tento syntetický opioid je padesátkrát silnější než heroin a stokrát silnější než morfium. Předepisován je pouze proti mimořádným bolestem, například při léčbě rakoviny. Podle amerických úřadů zásobuje černý trh v USA hlavně fentanyl vyrobený v Číně. Peking loni jaře přidal všechny látky příbuzné této droze na seznam kontrolovaných látek.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rakousku zastavili autobus s Čechy, koronavirus Covid-19 se nepotvrdil

25.02.2020 10:42 Na několik hodin zastavili rakouští policisté v pondělí večer autobus s Čechy, Slováky a Maďary na…

Řekové se kvůli migračním střediskům střetli s policií

25.02.2020 10:35 Kvůli nesouhlasu s výstavbou nových zadržovacích středisek se dnes brzy ráno na řeckých ostrovech…

Itálie má první případ koronaviru na jihu země, nakažených je 231

25.02.2020 09:55 Itálie hlásí první případ nákazy koronavirem na jihu země, v Palermu potvrdily testy nemoc COVID-19…

Babiš do karantény? Lídři států mohou mít koronavirus, píše španělský deník

25.02.2020 09:13 Slovenského premiéra Petera Pellegriniho hospitalizovali o víkendu kvůli akutní infekci dýchacích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama