Nouzový stav bere ve Španělsku za své. Vrací se volný pohyb a otevřené hranice

Španělsko, které je z hlediska šíření nového typu koronaviru řazeno mezi nejvíce zasažené státy, ukončilo v neděli nouzový stav a obnovilo volný pohyb osob. Rodiny a přátelé žijící v různých koutech země se tak mohou po třech měsících odloučení opět vídat a navštěvovat. To jim bylo od 14. března, kdy naplno vypukla koronakrize, zapovězeno.

Španělsko
doporučujeme

O výrazném uvolnění přijatých španělských restrikcí informoval server euronews.com. "Už jsme se nemohli dočkat toho, až se opět budeme moci svobodně vídat se svojí rodinou a kamarády, aniž bychom se museli ospravedlňovat," řekl 23letý Pedro Delgado na letišti v Madridu.

Rušení omezení, jejichž účelem bylo zamezit masovému a nekontrolovanému šíření nového koronaviru, bylo postupné a jednotlivá španělská autonomní společenství k němu přistupovala různým způsobem. 

Španělsko zároveň také zrušilo omezení na hranicích. Nově do něj budou moci bez povinnosti absolvovat 14denní karanténu přicestovat občané všech evropských zemí v rámci Schengenského prostoru, včetně Spojeného království.

Jedinou výjimku tvoří sousední Portugalsko, které se rozhodlo s otevřením hranic počkat až do 1. července. Cestující z třetích zemí, vyjma Britů, ale budou muset i nadále po svém příjezdu absolvovat povinnou karanténu.

Navzdory všemu se ale stále jedná o takzvaný nový normál. Španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzalezová upozornila, že na hranicích budou stále v platnosti přísné hygienické kontroly, a vyzvala k bezpodmínečnému dodržování veškerých opatření a doporučení týkajících se ochrany veřejného zdraví.

Lidé jsou i nadále povinní nosit roušku, respektive mít zakrytá ústa i nos, a to nejen ve vnitřních, ale i venkovních prostorách, nemohou-li si od ostatních udržet povinný 1,5 metrový odstup. 

Podmínky týkající se maximálního počtu osob ve veřejných prostorách jako jsou pláže, divadla, restaurace, kina nebo bazény jsou v kompetenci vlád jednotlivých autonomních společenství.

Španělský premiér Pedro Sanchéz ve svém sobotním projevu poděkoval všem, kteří jakýmkoli způsobem přispěli boji proti šíření nového typu koronaviru a kteří projevili smysl pro sebeobětování, disciplínu a odpovědnost. Podle statistiky John Hopkins Coronavirus Resource Center se ve Španělsku novým koronavirem nakazilo 245 tisíc lidí, z nichž více než 28 tisíc nemoci zemřelo. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý exministr je zapleten do skandálu masné společnosti. Čelí kritice…

05.07.2020 21:33 Masná společnost Tönnies je od minulého týdne tvrdě kritizována kvůli nekontrolovatelnému šíření…

Chorvatské volby skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

05.07.2020 19:41 lasování v dnešních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize…

Loď Ocean Viking smí vyložit 180 zachráněných migrantů na Sicílii

05.07.2020 17:44 Italské úřady povolily lodi Ocean Viking, aby v sicilském přístavu Porto Empedocle vyložila 180…

Ve Španělsku zavřeli kvůli viru další oblast

05.07.2020 16:25 Španělsko uzavřelo kvůli novým případům koronaviru po části Katalánska další oblast, tentokrát část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy