Nová italská vláda řeší první vážný konflikt, pár hodin po přísaze

První vážný spor řeší nová italská vláda vedená ekonomem Mariem Draghim, od jejíž slavnostní přísahy neuplynulo ani 48 hodin. Konflikt se týká náhlého prodloužení uzavírky sjezdových areálů, které vydal ministr zdravotnictví Roberto Speranza jen několik hodin před spuštěním vleků.

Roberto Speranza
doporučujeme

Proti rozhodnutí se okamžitě vymezila Liga, která vládne ve většině alpských regionů, napsal dnes italský tisk. Strana je klíčovou součástí nové vládní koalice a žádá od nového kabinetu změnu v přístupu k epidemii.

Podle pravidel schválených na začátku února měly sjezdovky dnes otevřít v regionech v mírném "žlutém" stupni protiepidemických opatření. Tam se nachází většina alpských oblastí. V neděli večer ale ministr Speranza z levicového uskupení Leu rozhodnutí zrušil a uzávěru prodloužil do 5. března. Krok odůvodnil obavami ze šíření nových mutací koronaviru.

"Toto rozhodnutí, které bylo přijaté na poslední chvíli, je obrovskou ránou pro (horské) odvětví," uvedl předseda krajské rady Lombardie Attilio Fontana, který je členem pravicové Ligy. Podle něj je způsob rozhodování o protiepidemických opatřeních "devastující pro občany i podnikatele". Podobně se dnes vyjádřili i další předsedové krajů na severu Itálie.

Načasování ale kritizuje i levice. "Změnit pravidla na poslední chvíli způsobuje podnikatelům obrovské škody," uvedl předseda rady kraje Emilia Romagna Stefano Bonnacini.

Draghi se zatím ke sporu ve vládě a protestům Ligy nevyjádřil. Ministři jmenování za Ligu ale již ohlásili, že budou pro podnikatele v horských oblastech žádat větší kompenzace. Strana také chce výraznou změnu v přístupu v řízení protiepidemických opatření.

Rozhodnutí ponechat zavřené sjezdovky vyvolalo nevoli také mezi podnikateli v alpských oblastech. Podle nich načasování ukazuje, že ministerstvo nemá úctu k jejich práci. "Dostali jsme tisíce objednávek od lidí žijících v Lombardii. A sjezdovky jsou ve výborném stavu, protože jsme zasněžovali," řekli listu La Repubblica správci zimního areálu ve městě Aprica, kde se vleky měly rozjet dnes ráno.

Výrazná kritika míří zdravotnickou radu vlády, která prodloužení uzávěry sjezdovek důrazně doporučila, a na hlavního poradce ministra zdravotnictví Waltera Ricciardiho. Ten v neděli prohlásil, že Itálie by potřebovala úplnou uzávěru. "Došla nám trpělivost s experty, kteří se vyjadřují do tisku a rozsévají strach a obavy," reagoval šéf Ligy Matteo Salvini.

Kvůli obavám ze šíření nových mutací koronaviru Itálie v sobotu zpřísnila pravidla pro cestující z Rakouska. Ti nově musí vstoupit do 14denní karantény po překročení italských hranic.

O důvěře nové italské vládě budou tento týden hlasovat Sněmovna i Senát. V obou komorách začne rozprava tuto středu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Itálie zpřísnila protipandemická opatření v čtvrtině regionů

27.02.2021 19:12 Italská vláda dnes zpřísnila protipandemická opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování…

Německo prodlouží zákaz cestování z Česka o několik týdnů

27.02.2021 14:19 Německá vláda chce prodloužit zákaz cestování z oblastí silně zasažených nakažlivějšími mutacemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama