Očkování ve Francii vázne. Macronova vláda čelí kritice, europoslanec hovoří o fiasku

Ve Francii dnes ještě zesílila kritika za údajně pomalé tempo očkování proti koronaviru. Podle agentury AFP ministr zdravotnictví Olivier Véran na dnešní tiskové konferenci uvedl, že vakcínu dostaly tisíce lidí a systém bude stále rychlejší. Sousední země ovšem již očkovaly desítky tisíc osob.

Francie začala aplikovat vakcínu vyrobenou firmami Pfizer a BioNTech stejně jako mnoho dalších evropských zemí 27. prosince. K 1. lednu dostalo vakcínu podle údajů francouzského ministerstva zdravotnictví 516 osob, další čísla o počtu očkovaných ministerstvo zveřejní v úterý ráno. V Německu se nechalo očkovat přes 200.000 pacientů, v Británii přesáhl počet očkovaných pacientů milion.

"U tohoto rytmu nelze zůstat. Podle propočtů by nám v takovém případě očkování trvalo 3000 let," upozornil Bruno Megarbane, vedoucí oddělení intenzivní medicíny a toxikologie v pařížské nemocnici Lariboisière. "Za týden jsme naočkovali stejně osob jako Německo za půl hodiny, to je ubohé," podotkl Jordan Bardella, europoslanec a místopředseda krajně pravicové strany Národní sdružení (RN).

Jean Rottner, vrcholný představitel regionu Grand Est, v němž je epidemická situace obzvlášť znepokojivá, nazval situaci státním skandálem. Europoslanec Yannick Jadot označil francouzskou strategii za fiasko.

#Les35 C’est une guignolade, une duperie démocratique alors que le Président concentre l’ensemble des pouvoirs au mépris du parlement, des élus locaux, des corps intermédiaires. Cette instrumentalisation des citoyens ne masquera pas sa pleine responsabilité sur le fiasco vaccinal pic.twitter.com/7t8VXMTnY3

— Yannick Jadot (@yjadot) January 4, 2021

Ministr zdravotnictví Véran při návštěvě pařížské nemocnice Hotel Dieux uvedl, že "střediska jako toto se rozvíjejí po celé zemi". "Dnes večer má již k dispozici vakcínu přibližně 27 center a mohla tak začít s očkováním zdravotnického personálu," citovala ministra stanice BFM TV. Do středy by podle Vérana počet očkovacích center měl být čtyřnásobný.

Pomoc s očkováním dnes nabídla nezisková organizace SOS Médecins, která provozuje alternativní záchranou službu. Okamžitě může dát k dispozici 1300 lékařů, píše BFM TV.

Paříž rozhodla, že jako první budou očkováni klienti domovů seniorů. Elisabeth Bouvetová, autorka francouzské očkovací strategie, plán hájí. "Pokud jde o nás, strategie se nemění. Její uskutečnění by se ale mělo pravděpodobně zrychlit," řekla Bouvetová rozhlasové stanici France Inter. K očkování mají mít v první řadě přístup nejzranitelnější osoby a zdravotníci, případně i další, když bude k dispozici dostatek dávek.

Také vládní mluvčí Gabriel Attal tvrdí, že Francie se řídí radami odborníků a zaměřuje se především na starší občany. "Postupné rozběhnutí (kampaně) je nezbytné z logistických důvodů - po těchto lidech nemůžete chtít, aby cestovali přes celou zemi - zpoždění také souvisí s lékařskými konzultacemi předcházejícími očkování a s udělením souhlasu," citoval Attala zpravodajský portál LCI. Mluvčí však zároveň ubezpečil, že očkování začne "doopravdy" tento týden.

Vláda dnes slíbila, že podnikne kroky ke startu očkování pečovatelů, urychlí dodávky vakcín a zlepší jejich distribuci v domovech seniorů. Prezident Emmanuel Macron již minulý týden ubezpečil, že nedovolí, aby očkování brzdilo "bezdůvodně pomalé tempo".

Epidemiolog Arnaud Fontanet je toho názoru, že do konce března by mělo být naočkováno pět až deset milionů osob, aby měla vakcinace na šíření koronaviru pozitivní vliv. "Nejde to příliš rychle, ale efektivita očkovací kampaně bude moci být zhodnocena až v příštích dvou týdnech či příštím měsíci," míní Fontanet.

Koronavirus ve Francii stojí již za více než 65.000 úmrtími, což je sedmá nejhorší bilance na světě. Průzkum provedený pro list Le Figaro a zpravodajskou síť France Info a zveřejněný tento víkend však ukázal, že téměř 60 procent Francouzů vakcínu odmítá.

Za poslední den ve Francii, která má 67 milionů obyvatel, přibylo 4022 nových případů nákazy koronavirem, třikrát méně než v neděli, ale přesto více, než minulé pondělí, kdy mělo pozitivní test 2960 lidí. Ve francouzských nemocnicích leží 24.995 pacientů s covidem-19, nejvíce od 22. prosince. Za poslední den s touto diagnózou zemřelo 378 lidí. Celková bilance je 2,659.750 nakažených a 65.415 zemřelých.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Francie

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 28 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy