OSN vyzvala Polsko k poskytnutí pomoci migrantům uvázlým na hranicích

Polská vláda dnes oznámila, že skupině asi 30 běženců, kteří uvázli na bělorusko-polských hranicích a tráví tam už přes dva týdny, poskytla stany, přikrývky a elektrické generátory, napsala agentura AP. Skupinu migrantů z Afghánistánu a Iráku však nadále odmítá vpustit na polské území.

Varšavu dnes k poskytnutí zdravotní a právní pomoci těmto utečencům vyzval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Skupina migrantů nedobrovolně táboří u polské vesnice Usnarz Górny, poblíž které se pokusila do Polska dostat přes hranici z Běloruska. Běloruští vojáci skupinu nechtějí pustit zpátky do Běloruska, zatímco polští pohraničníci migrantům brání ve vstupu do Polska.

Polsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko si stěžují na narůstající počet migrantů, často původem z Iráku, kteří se pokoušejí proniknout na jejich území z Běloruska.

Varšava, Vilnius, Riga a Tallinn tvrdí, že migranty k hranicím záměrně posílají běloruské úřady, které se tak mstí za sankce Evropské unie proti režimu běloruského lídra Alexandra Lukašenka.

Konvoj s humanitární pomocí nyní podle polského kabinetu čeká na povolení, aby mohl překročit běloruské hranice.

Způsob, jakým se polský pravicový kabinet k situaci staví, však kritizují polští opoziční politici i humanitární organizace. Ke kritice se dnes přidal také UNHCR.

"Státy mají legitimní právo řídit dění na hranicích v souladu se svými právními normami. Musejí však respektovat lidská práva včetně práva požádat o azyl," uvedlo podle agentury Reuters UNHCR.

"Vyzýváme polské úřady, aby těmto lidem umožnily vstup na území, bezodkladnou zdravotní a právní pomoc a psychologickou podporu," apelovala Christine Goyerová, představitelka UNHCR v Polsku.

K běloruským hranicím, do oblasti vzdálené asi 40 kilometrů od místa, kde táboří migranti, se dnes odpoledne vydal polský premiér Mateusz Morawiecki. List Gazeta Wyborcza na svém webu informoval, že se na místě setkal se zástupci pohraniční stráže, armády a policie. O skupině migrantů v nesnázích se premiér podle listu ve svém krátkém prohlášení po tomto setkání nezmínil ani slovem.

Polsko v pondělí oznámilo, že ve snaze zabránit nelegální migraci postaví na hranici s Běloruskem 2,5 metru vysoký plot. Záměr vybudovat na svých hranicích s Běloruskem fyzickou bariéru už dříve ohlásila také Litva.

Související

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Více souvisejících

Polsko OSN migrace

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy