Ostrov Lampedusa nezvládá nápor migrace, starosta volá po stávce

Na italský středomořský ostrůvek Lampedusa doplulo v rybářské lodi noci na dnešek 367 migrantů. Starosta Toto Martello v "bezprecedentní situaci" vyzval ostrovany ke generální stávce, aby si vynutili pozornost podle něj nereagující vlády. Vylodění běženců v přístavu doprovázela demonstrace organizovaná protiimigrační stranou Liga. Informovala o tom agentura AFP.

Ostrov Lampedusa nezvládá nápor migrace
doporučujeme

Na větší rybářské lodi bylo 13 žen a 33 nezletilých, uvedl Martello. Kvůli prudkému větru hrozilo, že loď ztroskotá, a tak jí italská pobřežní stráž eskortovala do přístavu. Skončili v zařízení, které spravuje farnost, protože místní centrum pro příjem běženců je přeplněné.

Martello na pondělí svolal zástupce profesních sdružení, aby vyhlásili "generální stávku". "Pokud sem připluje tak velká rybářská loď se stovkami lidí na palubě, aniž by ji kdokoli zaznamenal, znamená to, že ve Středozemí není žádná kontrola," konstatoval rozhořčený starosta. "Co ale dělají vojenské lodě? Vždyť nejsme ve válce, tak proč se nemohou nasadit na bezpečnostní zásahy na moři a přepravu migrantů?" dodal.

Stávka má být zaměřena proti vládě, která podle Martella nemá stran migrace žádnou strategii.

Od pátku Lampedusy dosáhly tři desítky malých plavidel, které vypluly hlavně z Tuniska. Připlulo na nich kolem pěti set lidí, uvádí italský tisk.

V centru pro příjem migrantů na Lampeduse se nyní nachází 1160 lidí, což desetkrát přesahuje kapacitu zařízení. Podmínky se v něm staly nelidskými, konstatoval Martello. Upozornil také na to, že vojáci navzdory přísným pravidlům zavedeným kvůli pandemii nemoci covid-19 nedokážou zabránit tomu, že migranti z centra utíkají.

"Lidem v ohrožení se musí pomáhat, ale v tomto případě potřebuje humanitární příjem pravidla, protože teď jsme v ohrožení my," dodal k možnému šíření koronaviru z centra.

Nello Musumeci, guvernér regionu Sicílie, do nějž spadá i Lampedusa, se minulý týden pokusil v oblasti nechat kvůli pandemii zavřít centra příjmu migrantů. Nařízení ale u soudu napadla, a tím pádem do příštího slyšení blokovala italská středolevá vláda.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Düsseldorfu se měla konat velká demonstrace proti restrikcím, dorazilo…

20.09.2020 18:18 Několik tisíc lidí dnes v německém Düsseldorfu demonstrovalo proti opatřením, která mají zabránit…

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

20.09.2020 17:43 Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního…

Finští záchranáři evakuují stovky lidí z trajektu

20.09.2020 17:01 Lodní trajekt s téměř třemi stovkami lidí na palubě dnes najel na mělčinu u Alandských ostrovů,…

Maďarsko má rekordní přírůstek nakažených, vláda obnovila koronavirové…

20.09.2020 14:11 Maďarsko v sobotu zaznamenalo svůj doposud nejvyšší denní přírůstek 1070 nově nakažených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama