Plošné testování v Rakousku bude dobrovolné, kancléř Kurz chválí Slovensko

Hromadné testování na koronavirus, které plánuje rakouská vláda, bude na rozdíl od Slovenska dobrovolné. Po videokonferenci se slovenským premiérem Igorem Matovičem to dnes řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz. Testovací akce má být "nabídkou" adresovanou těm, kteří si nemohou dovolit drahé PCR testy, informovala agentura APA.

Vídeň
doporučujeme

Navzdory dobrovolnosti Kurz předpokládá, že možnosti nechat se otestovat využije v Rakousku hodně lidí. Před Vánoci si totiž podle něj budou chtít být Rakušané jisti, že nejsou infikovaní a nenakazí své blízké.

Po otestování bude podle rakouského kancléře jasné jen to, jaká je v zemi aktuální situace. Masové testování nebude náhradou za testovací strategii, například v pečovatelské oblasti.

Kurz ocenil přínos plošného testování na Slovensku, kde je podle něj nyní nejlepší epidemická situace ve střední Evropě. Primát si Bratislava může podle kancléře připsat i díky tomu, že mohla do karantény poslat nakažené bez příznaků, u nichž se infekce potvrdila právě při hromadném testování.

Bližší detaily k masovému testování chce Kurz zveřejnit na konci tohoto týdne. Zpočátku se chce zaměřit na určité skupiny, například učitele. Konečným cílem ale je otestovat co největší část populace. Na organizaci by se mělo kromě ministerstva zdravotnictví podílet i ministerstvo obrany. Třicet rakouských vojáků si již podobnou akci vyzkoušelo, pomáhali totiž při plošném testování na Slovensku.

Na Slovensku se plošně testovalo během dvou víkendů. Test měli absolvovat všichni obyvatelé země mezi deseti a 65 lety. O prvním víkendu se zapojily dvě třetiny z téměř 5,5 milionu Slováků. Testy ukázaly, že mezi nimi bylo asi procento nakažených, tedy přes 38.000. Během druhého víkendu se testovalo už jen v okresech, kde je nákaza více rozšířená. Tehdy testy odhalily přes 13.500 nakažených. Na rozdíl od Rakouska, kde má být testování dobrovolné, hrozila Slovákům určitá omezení pohybu, pokud nebudou moci předložit negativní výsledek testu.

V Rakousku, které má asi 8,9 milionu obyvatel, se už potvrdilo přes 208.000 případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo 1887 infikovaných. Za posledních 24 hodin zdravotníci při testování infekci odhalily u 4657 lidí. Poprvé je na jednotkách intenzivní péče více než 600 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok nožem v Haagu: Dva zranění, podle vyšetřovatelů nejde o terorismus

02.12.2020 16:15 Dva lidé byli zraněni při útoku nožem a požáru obchodu na hlavní nákupní třídě v centru…

Rakousko začne rozvolňovat. Otevře obchody a školy, od 24. prosince umožní…

02.12.2020 16:08 Aktualizováno Rakousko začne od pondělí uvolňovat přísná opatření, která přijalo v boji proti koronaviru. Na…

V Německu zemřelo na covid 487 pacientů za den, nejvíc od počátku epidemie

02.12.2020 16:07 Aktualizováno Německé úřady za 24 hodin zaznamenaly 487 úmrtí v souvislosti s covidem-19, od počátku epidemie jde…

Evropská komise varovala státy, aby o Vánocích neztratily kontrolu nad…

02.12.2020 15:57 Země Evropské unie by se v obvykle rušném období Vánoc a konce roku měly vyhnout rychlému rušení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama