Po více než dvou letech ve středu poprvé zasednou k jednomu stolu zástupci NATO a Ruska

Po více než dvou letech ve středu poprvé zasednou k jednomu stolu zástupci Severoatlantické aliance a Ruska, aby se pokusili najít řešení napjaté situace kolem Ukrajiny. Velvyslanci třicítky členských zemí půjdou podle šéfa NATO Jense Stoltenberga na setkání zejména s cílem odvrátit bezprostřední riziko konfliktu.

Požadavky Moskvy, aby aliance zavřela dveře Ukrajině a stáhla jednotky ze svého východního křídla, však spojenci jednotně odmítají. Podle diplomatů je proto otázkou hlavně to, zda jednání může přinést podstatný výsledek a zda se spolu obě strany budou scházet opakovaně.

Středeční rozhovory Rady NATO-Rusko navážou na pondělní ženevské setkání náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova s jeho americkou kolegyní Wendy Shermanovou. Rjabkov se v Ženevě snažil přesvědčit Západ, že Moskva nemíní zaútočit na Ukrajinu, podle Shermanové však nevysvětlil, proč u ukrajinských hranic Rusové shromáždili na sto tisíc vojáků. Podle Rjabkova bude pro Moskvu středeční jednání důležitým vodítkem k rozhodnutí, zda v rozhovorech pokračovat a zda mohou přinést výsledky.

Spojenci přitom hodlají v Bruselu jednotně odmítnout klíčový ruský požadavek, aby se NATO nerozšiřovalo o postsovětské státy v čele s Ukrajinou. Stoltenberg i proto neočekává, že by se postoje obou stran výrazně sblížily. "Nemyslím, že by tato jednání vyřešila všechny spory. Doufáme, že se shodneme na budoucím postupu, že se dohodneme na sérii schůzek," prohlásil v pondělí šéf aliance. Rjabkov se přitom v Ženevě nechal slyšet, že jednání by bez výsledků neměla trvat měsíce či roky.

Rada NATO-Rusko vznikla v roce 2002 a diplomatičtí představitelé všech členských zemí NATO v jejím rámci jednají s ruským zástupcem o otázkách, na něž mají obě strany různé pohledy. Od ruské anexe Krymu v roce 2014, po níž aliance s Ruskem prakticky přerušila spolupráci, se orgán scházel jen sporadicky, naposledy v červenci 2019.

Moskva se pokouší docílit toho, aby se o Ukrajině jednalo v jiném formátu bez účasti východních zemí NATO, které jsou vůči ruským aktivitám obezřetnější. Aliance se však přes různé postoje svých členů k Rusku snaží v této otázce vystupovat jednotně, což dali minulý pátek najevo ministři zahraničí při mimořádné videokonferenci věnované Rusku a Ukrajině. Během ní jednomyslně odmítli i další ruský požadavek, aby NATO stáhlo jednotky i zbraně ze států, které do aliance vstoupily od roku 1997, tedy včetně Česka.

Související

Více souvisejících

Rusko NATO

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 46 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy