Polovina Španělska vstoupí v pondělí do poslední fáze uvolňování

Polovina Španělska vstoupí v pondělí do poslední fáze uvolňování opatření, která vláda zavedla v polovině března kvůli pandemii covidu-19. Rozhodla o tom dnes španělská vláda, která schválila všechny žádosti podané autonomními regiony. Ministerstvo zdravotnictví zdůvodnilo schválení příznivou epidemickou situací. Díky tomu od pondělka i Madrid a Barcelona postoupí do další, předposlední fáze uvolňování. Informovala o tom místní média.

Nejdůležitější v poslední fázi uvolňování je podle místních médií to, že v ní už samy autonomní regiony rozhodnou o tom, kdy se vrátí k normálu. V poslední fázi uvolňování už mohou také Španělé cestovat mezi provinciemi, které jsou ve stejné, tedy třetí fázi, pokud to regionální vláda povolí. Některé z regionů už avizovaly, že to udělají. Ani v této fázi ale nelze cestovat do jiného autonomního regionu.

Některé regiony Španělska totiž byly nemocí covid-19 postiženy výrazně více než ostatní. Nejvíce případů nákazy i úmrtí v souvislosti s touto nemocí zaznamenal madridský region a po něm Katalánsko. Naopak nejlépe na tom byla část Kanárských a Baleárských ostrovů, jejichž vedení už požádalo španělskou vládu, aby mohli přivítat zahraniční turisty dříve než zbytek Španělska. Celá země se má pro cizince otevřít bez omezení 1. července.

Dnes místní média informovala, že vláda povolila Baleárským ostrovům pilotní projekt, v jehož rámci má už tento měsíc přijet na ostrovy 6000 německých turistů (z toho 4000 na Mallorku, 1000 na Menorku a 1000 na Ibizu a Formenteru). Zatím není ale jasné, zda to bude už po 15. červnu, nebo až po 22. červnu. Turisté budou muset vyplnit formulář, aby se dali případně lokalizovat, a před příjezdem jim bude změřena teplota.

V Madridu a Barceloně, metropolích nejpostiženějších regionů, budou moci od pondělka otevřít všechny obchody, kina i divadla, ovšem s omezenou návštěvností. Restaurace mohou pro zákazníky otevřít i vnitřní prostory, ale také jen s menším množstvím stolů, aby byla dodržena bezpečná vzdálenost. Rovněž hotely mohou znovu servírovat jídlo ve společných prostorách. Noční bary a diskotéky zůstanou ale zavřené.

Rozdíl ve druhé a třetí fázi je v případě restaurací, obchodů či kin v návštěvnosti. Ve třetí fázi je také omezená, ale už méně.

Španělská vláda vyhlásila nouzový stav kvůli koronaviru v polovině března, skončit by měl o půlnoci z 20. na 21. června. Dnes skončil v této zemi se 47 miliony obyvatel desetidenní státní smutek za oběti pandemie covidu-19, které i dnes v poledne Španělé uctili minutou ticha. V madridském regionu vyhlásilo jeho vedení koncem března vlastní oficiální smutek za oběti, který skončí v neděli a bude tak celkem 70denní.

Související

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Více souvisejících

Španělsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy