Polsko zmírní opatření, otevřou se hotely a nákupní centra

V Polsku se v pondělí opět otevřou nákupní centra a hotely a o dva dny později obnoví provoz jesle a mateřské školy. O podrobnostech druhé etapy zmírňování restriktivních opatření přijatých kvůli šíření koronaviru dnes informoval premiér Mateusz Morawiecki. O dva týdny se nicméně prodlužují kontroly na hranicích, což se týká i České republiky, sdělilo ministerstvo vnitra.

Hotely, ilustrační fotografie
doporučujeme

Polsko, které má 38 milionů obyvatel, podle údajů zveřejněných dopoledne ministerstvem zdravotnictví dosud eviduje 12.415 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Zemřelých pacientů s nemocí covid-19, způsobovanou tímto virem, je v zemi nyní 606. Na druhé straně uzdravených je už 3025.

Morawiecki upřesnil, že v otevřených nákupních centrech bude nezbyté uplatňovat určitý sanitární režim. Například je stanoven limit 15 metrů čtverečních nákupní plochy na jednu osobu. Zákazníci budou muset nosit roušky, používat jednorázové rukavice a dodržovat mezi sebou dvoumetrové odstupy.

Služby se stravováním na místě v nákupních centrech umožněné ještě nebudou. Zavřené tam zatím zůstanou i fitness kluby a zábavní místa včetně kin. S otevřením samostatných restaurací se podle premiéra rovněž počítá až později.

Jesle a školky bude možné opět zprovoznit 6. května. Morawiecki ale upozornil, že o znovuotevření konkrétních zařízení budou rozhodovat jejich zřizovatelé, tedy místní úřady.

Řada protikoronavirových opatření však zůstává v platnosti. Podle ministerstva vnitra mezi ně patří i prodloužení kontrol na hranicích s dalšími zeměmi EU. Hranice s Českem, Slovenskem, Německem a Litvou lze překračovat jen na určených přechodech.

V platnosti rovněž zůstává zákaz veřejných shromáždění s účastí více než 50 lidí, sdělil podle tiskové agentury PAP ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski. Ten na tiskové konferenci také řekl, že nadále nedoporučuje organizování větších akcí, jako jsou svatby nebo jiné společenské události.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize na ostrově Lesbos se zklidňuje, 9000 migrantů přemístěno do nového…

19.09.2020 22:00 Aktualizováno Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a…

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 20:20 Aktualizováno Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama