Porod během pandemie covid-19: Ženy po celém světě mají velké obavy

Ainhoa Martínezová Garcíová čeká dvojčata a v době pandemie se obává, zda je rozumné, aby nadále prodávala v obchůdku s čajem na předměstí Madridu. Ve Španělsku jsou všechny obchody, které neprodávají potraviny, uzavřené, píše agentura AFP.

Šestatřicetiletá Ainhoa nemá jinou volbu než pracovat, aby si vydělala na živobytí. Ale to, co ji nejvíce děsí, je, že bude muset jít na sonografii ve 20. měsíci těhotenství do nemocnice, kde je spousta pacientů nakažených nemocí covid-19.

"Řekli mi, že kontrola ve 20. týdnu těhotenství je velice důležitá. Je to moje první těhotenství, ale nechci podstupovat žádné riziko," říká. "A co když půjdu s manželem a policie nás zadrží?" klade si otázku. Podle karanténního nařízení by měla jít do nemocnice sama. "Ztratíme čas s policistou a nakonec nakažený může být i on," dodává.

Ve Španělsku pokutují úřady ty, kdo porušují zákaz vycházení, který se netýká jen cesty za nákupem, do lékárny nebo na pohotovost.

Vražedná pandemie vyvolala velké obavy mezi ženami na celém světě. Vyvstalo mnoho otázek, na některé dává odpověď UNICEF.

"Nemělo by být tak hrozné jít na ultrazvuk, mělo by to být radostné," říká nastávající maminka Sophie Hayesová, která test podstoupila v nemocnici ve městě Luton nedaleko Londýna.

Přestože britské nemocnice nejsou tolik pod tlakem jako španělské, prostředí na klinice, kam přišla na sonografii, bylo napjaté. "Jít sama na místo, kde nevíte, jestli nepotkáte lidi nakažené virem, je velmi znepokojivé," uvádí Sophie, která čeká své první dítě.

"Byla bych velmi nešťastná, kdybych se dozvěděla, že jsem pozitivní, protože těhotná žena má být co nejvíce silná a zdravá," dodává.

Pro Vanessu Murovou se tato hrůza stala skutečností několik dní před tím, než porodila v nemocnici v Madridu, v regionu nejvíce zasaženém chorobou covid-19, kde je zdravotní systém na pokraji rozvratu.

"Měla jsem opravdu strach, že jsem dítě nakazila," vzpomíná. Pečoval o ni tým lékařů, kteří chtěli, aby dítě přišlo na svět co nejdříve, aby mohli zjistit, zda je nakažené. Malý chlapeček covid-19 neměl.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dosud neví, zda může matka své dítě nakazit, i když dosud nebyla nalezena žádná stopa po viru ani v plodové vodě, ani v mateřském mléku.

U těchto žen hraje strach významnou roli, vysvětluje porodní asistentka Maria Jesús Garcíová Díazová z jedné kliniky v metropoli. "Bojí se o sebe, ale hlavně o dítě. Nejistota je velkým zdrojem stresu," říká.

Podle některých žen jsou nová pravidla dodržování vzdálenosti příliš mlhavá. "Jednou říkají, že otec může být u porodu přítomen, podruhé zase že má právo být v místnosti vedle porodního sálu. V některých nemocnicích nesmějí být otcové vůbec přítomni. U prvního porodu nevíme, co se bude dít, a potřebujeme uklidnění - a tu jsme ponechány samy," říká.

Maria Rosa Martíová, která čeká druhé dítě, hovoří o dalších obavách týkajících se přetížení jednotek intenzivní péče, které jsou na pokraji své kapacity. "Nejvíce mě znepokojuje, že bych v případě komplikací nemohla být přijata na jednotku intenzivní péče," říká.

V době, kdy bylo zrušeno vzdělávání rodiček a lékařský dohled je poskytován po telefonu, je na porodních asistentkách, jako je Maria Jesús Garcíová Díazová, aby budoucím matkám pomáhaly.

"Je třeba soustředit se na sebe a na to, co nás obklopuje. Je důležité o sebe pečovat a nedívat se příliš na zprávy," radí.

Související

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Více souvisejících

Španělsko porody ženy těhotenství Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy