Portugalsko eviduje nejméně úmrtí nakažených od října

Portugalsko dnes poprvé od poloviny října zaznamenalo jednociferný počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 za posledních 24 hodin. Za uplynulý den zemřelo devět nakažených osob, mezi koncem ledna a začátkem února to bylo i přes 300 denně, informovala agentura EFE.

Portugalsko, ilustrační foto
doporučujeme

Nově nakažených přibylo v desetimilionové zemi méně než 500. Výrazné zlepšení zaznamenal i Gibraltar, který podal vakcínu proti covidu-19 více než polovině dospělé populace, a od neděle proto zruší povinnost nosit roušku v některých veřejných prostorech.

Portugalsko se od 15. března nachází v první etapě uvolňování protiepidemických opatření, v níž bylo například obnoveno prezenční vyučování na základních školách. Další etapy, pokud epidemie bude i nadále na ústupu, jsou na plánu po Velikonocích a na konci dubna.

Portugalský parlament dnes schválil další prodloužení nouzového stavu o dva týdny do poloviny dubna. Země se sice nachází ve výrazně lepší epidemické situaci než v polovině ledna, kdy byl nouzový stav vyhlášen, podle jeho navrhovatele, prezidenta Marcela Rebela de Sousy, je ale nezbytný pro postupné rušení omezení.

Od března loňského roku se v Portugalsku prokázala nákaza koronavirem u 819.000 osob, z nichž 16.814 zemřelo. Podle serveru Our World in Data na začátku února Česko a Portugalsko vykazovaly podobné počty nově nakažených a nových úmrtí za den.

Dobrou epidemickou situaci hlásí i Gibraltar, který podobně jako Španělsko a Portugalsko zažil na začátku roku novou vlnu epidemie. Britské zámořské území na cípu Pyrenejského poloostrova ve středu nezaznamenalo žádný nový případ nákazy koronavirem.

Gibraltarským úřadům se podařilo podat vakcínu více než polovině dospělé populace. Proto od neděle zruší povinnost nosit roušku na vnějších veřejných místech s výjimkou nejrušnějších ulic ve středu města. Zakrytí úst a nosu bude i nadále povinné v hromadné dopravě či v obchodech. Z 34.000 obyvatel Gibraltaru se jich koronavirem nakazilo 4200, bezmála stovka z nich v souvislosti s nemocí covid-19 zemřela.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

13.04.2021 12:23 Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Na Slovensku v únoru znovu výrazně přibylo úmrtí

13.04.2021 10:47 Na Slovensku v únoru, kdy země čelila silné druhé vlně koronavirové nákazy, zemřelo o téměř tři…

V Německu za poslední den přibylo 10.810 nakažených koronavirem a 294 úmrtí

13.04.2021 08:36 V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 10.810 nových případů nákazy koronavirem a 294 dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama