Portugalský prezident poslal zákon o eutanazii k ústavnímu soudu

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa požádal ústavní soud, aby přezkoumal nedávno schválený zákon o eutanazii. Informují o tom dnes místní média. Krok podle nich prezident zdůvodnil tím, že zákon nedostatečně přesně definuje některé pojmy. Agentura AP v této souvislosti uvedla, že portugalská ústava označuje lidský život za "posvátný". V zemi je nicméně legální i dobrovolné přerušení těhotenství.

Marcelo Rebelo de Sousa
doporučujeme

Portugalský parlament na konci ledna schválil zákon, který má trpícím smrtelně nemocným lidem umožnit ukončit život za odborné asistence lékaře. Stanoví, že osoby starší 18 let mohou požádat o pomoc při ukončení života, jestliže jsou smrtelně nemocné a trpí "trvající" a "nesnesitelnou" bolestí. Podmínkou také je, že nesmí být považováni za duševně nezpůsobilé.

Právě termíny "trvající", "nesnesitelná" či "závažné onemocnění v konečném stádiu" nebo "nevyléčitelná nemoc" mohou být podle portugalského prezidenta vykládány různým způsobem. To podle prezidenta vytváří situaci právní nejistoty, čemuž by se mělo v tak citlivé záležitosti zabránit.

Ústavní soud bude nyní posuzovat, zda některý z článků nového zákona porušuje práva a zásady stanovené portugalskou ústavou. Pokud by prezident zákon odmítl ratifikovat, může jeho veto přehlasovat parlament.

Portugalský parlament už o legalizaci eutanazie hlasoval v květnu 2018. Tehdy však poslanci předložené legislativní návrhy odmítli.

Možnost úmyslně usmrtit nevyléčitelně nemocného na jeho vlastní žádost za účelem zkrácení jeho utrpení (eutanazie) je ve většině světa nezákonná. V Evropě je legální v Belgii, Lucembursku a Nizozemsku. Švýcarsko umožňuje asistovanou sebevraždu, tedy sebevraždu vykonanou s pomocí jiné osoby. V České republice ani jedna z těchto možností legální není.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama