Představy zastánců brexitu se nenaplnily. Británie pocítí odchod z EU až za rok

V noci na dnešek zaniklo britské ministerstvo pro brexit a o své posty přišly britští členové Evropského parlamentu, pro většinu obyvatel Británie se ale každodenní život s formálním odchodem z Evropské unie nezměnil. Po noci plné oslav i smutku se země probudila do nové éry, jejíž zásadní dopady ale začnou být hmatatelné nejdříve na začátku příštího roku.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Brexit
doporučujeme

Po realizaci brexitu nepřestala létat letadla mezi Londýnem a dalšími evropskými metropolemi, na obchodní trase mezi Doverem a francouzským Calais se nezačaly tvořit fronty a přistěhovalci z EU mohou nadále v Británii žít a pracovat. "Všechno se změnilo, ale nic není jinak," citoval v ranním vysílání zpravodaj televize BBC vyjádření jistého Španěla, jehož slova zřejmě vystihují pocity mnohých. Podobně se o okamžiku brexitu vyjádřil i politolog z University of Surrey Simon Usherwood, který tento týden hovořil s ČTK.

Zároveň se nenaplnily ani představy některých zastánců odchodu z EU. Británie bude na základě "rozvodové dohody" nadále posílat miliardy liber do unijního rozpočtu a neuzavřela ihned po odchodu 40 obchodních dohod, jak sliboval někdejší ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox. Podle BBC si země dosud do nového období "překlopila" 20 dohod, z nichž těžila v rámci unijního členství. Týkají se celkem 50 zemí včetně Švýcarska, Jižné Koreje, Chile nebo Kosova.

Nejdůležitější pro britské firmy ale bude budoucí partnerství s EU, o kterém se začne vyjednávat teprve v příštích týdnech. "Brexit je hotový: a teď ta složitá část," řekl reportér irské televizní společnosti RTÉ Tony Connelly, který je jednou z výraznějších novinářských postav brexitového procesu.

Britský premiér Boris Johnson v posledních týdnech uváděl, že jeho vláda bude připravena zahájit obchodní rozhovory ihned po okamžiku odchodu z EU. Svoji vyjednávací pozici ale Londýn zřejmě bude ještě nějakou dobu dolaďovat, některé aspekty by mohly být jasnější po Johnsonově pondělním projevu. Podobně je na tom unijní "sedmadvacítka", jejíž lídři nejspíše během tohoto měsíce dostanou ke schválení návrh vyjednávacího mandátu od Evropské komise.

"Ačkoli je největší otázka zodpovězená (zda Británie skutečně EU opustí), zejména nad podniky se stále vznáší nejistota," píše dnes hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. "Upřímně řečeno, přednosti a nedostatky tohoto rozhodnutí se začnou ukazovat až po letech. Očekává se, že ekonomika poroste pomaleji, ale status dané země nelze měřit jen v librách a pencích. Brexit byl v celém svém rozsahu od začátku těžko definovatelný. Dnes se začneme dozvídat, co doopravdy znamená," uzavírá.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švýcarsko eviduje tři nové případy koronaviru, nemoc Covid-19 je ve Vídni

27.02.2020 15:05 Švýcarsko dnes oznámilo, že v zemi jsou tři nové případy nákazy koronavirem, tamní úřady celkem…

Itálie hlásí 14 obětí nákazy, guvernér Lombardie je v karanténě

27.02.2020 14:13 Aktualizováno V Itálii zemřeli další dva lidé nakažení novým koronavirem, počet obětí epidemie tak v zemi stoupl…

Opatření proti koronaviru: Slovensko začne na hranicích kontrolovat auta

27.02.2020 14:08 Slovensko od pátku, nejpozději od soboty, kvůli šíření nového typu koronaviru začne na hranicích…

Bývalí diplomaté nesouhlasí s blízkovýchodním plánem USA, dokument…

27.02.2020 13:34 Pět desítek bývalých evropských ministrů zahraničí a dalších politiků se podepsalo pod dokument…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama