Rakouský exministr financí Grasser jde do vězení, soud ho shledal vinným ze zpronevěry

Osm let vězení uložil dnes vídeňský zemský soud bývalému rakouskému ministrovi financí Karlovi-Heinzovi Grasserovi. Shledal jej vinným ze zpronevěry, informovala agentura APA. Grasserův obhájce již avizoval, že se proti verdiktu odvolá.

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.
doporučujeme

Nyní 51letý Grasser byl ministrem financí v letech 2000 až 2007 v době, kdy byl kancléřem lidovec Wolfgang Schüssel. Zpočátku byl členem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ), od roku 2002 byl ve vládě jako nestraník.

Proces s Grasserem a 14 dalšími obžalovanými začal už v roce 2017. Obžaloba exministra vinila, že v roce 2004 při prodeji zhruba 60.000 státních bytů soukromému investorovi vyzradil výši minimální nabízené ceny nutné k vyloučení konkurence. Za to podle obžaloby Grasser a další lidé dostali celkem zhruba 9,6 milionu eur (dnes přes 254 milionů Kč), tedy zhruba procento kupní ceny.

Soud dnes shledal Grassera vinným ze zpronevěry a uložil mu osmiletý trest vězení. Soudkyně uvedla, že bývalý ministr zneužil své funkce a jednal v rozporu s finančními zájmy státu. Vysoké tresty dostali i další obžalovaní včetně bývalého generálního tajemníka FPÖ Waltera Meischbergera či lobbisty Petera Hocheggera.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama