Rozruch v katalánském parlamentu. Na schůzi poprvé dorazili věznění politici

Vůdci katalánského hnutí za nezávislost, kteří byli odsouzeni za vzpouru a posláni do vězení, dnes vystoupili v katalánském parlamentu. Trvají přitom na své nevině. Šestici politiků v čele s bývalým viceprezidentem katalánské vlády Oriolem Junquerasem bylo dovoleno opustit cely, aby se zúčastnili jednání komise vyšetřující dočasné převzetí správy Katalánska španělskou vládou z října 2017. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Politici se do katalánského parlamentu vrátili poprvé od doby, kdy je v roce 2017 úřady zadržely kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti. To uspořádala bývalá regionální vláda Carlese Puigdemonta, v níž byl Junqueras místopředsedou. Španělský nejvyšší soud loni v říjnu pravomocně odsoudil k devíti až 13 letům vězení osm lidí.

"Nejprve bych vám chtěl říct, že jsem velmi šťastný, že můžu být zpět v parlamentu a mluvit s vámi všemi. Jsem šťastný, protože parlament miluji a miluji demokracii i dialog," uvedl Junqueras své půlhodinové vystoupení v budově parlamentu v Barceloně.

Politik trval na tom, že on a jeho kolegové jsou vězněni neprávem. Řešením situace je podle nich pouze dialog se španělskou centrální vládou.

"Nespáchali jsme žádný zločin, protože vyhlásit referendum nikdy není zločin," tvrdil podle agentury DPA Junqueras ve vystoupení, jež přenášela španělská televize.

Jeho proslov kritizovala poslankyně liberální strany Občané (Ciudadanos) Lorena Roldánová. "Své vystoupení (v parlamentu) jste využil jen k promluvě k vašim stoupencům, k pokračování hnutí, k rozdmýchání dalšího konfliktu," vytkla Junquerasovi poslankyně. "Je škoda, že jste sem nepřišli požádat o odpuštění," dodala.

Před parlamentem se dopoledne sešly stovky příznivců katalánských separatistů. Vězněné politiky, kteří přišli bez pout a bez ostrahy, dav přivítal potleskem a pokřikem "Svoboda, svoboda, svoboda!". S objetím a s vřelým potřesením ruky je přijal i katalánský premiér Quim Torra.

Související

Španělsko, ilustrační fotografie.

Ve Španělsku rychle přibývá nakažených, Katalánsko zavírá noční podniky

Španělsko zažívá rychlý růst počtu lidí nakažených koronavirem a některé regiony kvůli tomu před Vánoci zavádějí nové restrikce. V Katalánsku se od pátku zavřou noční podniky a setkávat se bude smět nanejvýš deset lidí najednou. Některé provincie se chystají navrhnout povinné nošení roušek i venku, napsal dnes list El País.
Katalánsko, ilustrační foto

Katalánsko od pátku ruší téměř všechna zbývající covidová opatření

Katalánsko od pátku ruší téměř všechna zbývající opatření, která v tomto španělském regionu platila kvůli pandemii covidu-19 v různé formě od loňského jara. Mimo jiné se tak opět budou moci z plné kapacity zaplnit fotbalové stadiony i vnitřní prostory restaurací. Informují o tom místní média. Podle katalánského deníku La Vanguardia má tento region mírné zpoždění v uvolnění opatření oproti mnoha jiným oblastem Španělska.

Více souvisejících

Katalánsko Oriol Junqueras Carles Puigdemont Quim Torra (Katalánsko)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy