Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který čelí obžalobě z korupce a obchodování s vlivem v kauze nazývané "odposlechy". Ve hře je buď zproštění viny, nebo dosud nevídané odsouzení, napsala agentura AFP. Obžaloba pro někdejšího šéfa Elysejského paláce žádá odnětí svobody v délce čtyř let, dva roky z toho podmíněně.

Sarkozy, Nicolas
doporučujeme

Stejný trest hrozí také dalším souzeným v případu - Sarkozyho advokátovi Thierrymu Herzogovi a bývalému soudci kasačního soudu Gilbertu Azibertovi. Prokuratura má za to, že tři obvinění mezi sebou uzavřeli nekalou dohodu, která byla odhalena díky odposlechům Sarkozyho telefonu v roce 2014. Azibert údajně předával prostřednictvím Herzoga tajné informace a snažil se ovlivnit Sarkozyho dovolání ke kasačnímu soudu. Soud tehdy zkoumal, zda Sarkozy přijal od dědičky kosmetické firmy L'Oréal Liliane Bettencourtové peníze na podporu své volební kampaně v roce 2007. Azibertovi prezident údajně výměnou za informace nabídl lukrativní post v Monaku.

Kauzu "odposlechů" nepřímo zapříčinilo podezření, že Sarkozyho kampaň z roku 2007 nezákonně podpořil režim tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Kvůli němu začal být Sarkozyho hlavní telefon v roce 2013 z nařízení justičních úřadů odposloucháván.

Soudní přelíčení v kauze "odposlechů" trvala tři týdny a skončila 10. prosince. Sarkozy obvinění odmítá a před skončením procesu řekl, že doufá ve své "očištění".

Ať již bude pondělní verdikt jakýkoli, bude pečlivě analyzován ze všech stran, upozornila agentura AFP. Jediný bývalý francouzský prezident, který byl dříve odsouzen, je Jacques Chirac. Tomu soud uložil podmíněný trest dvou let vězení kvůli vytváření fiktivních pracovních míst na pařížské radnici v době, kdy ji vedl jako primátor.

Sarkozy, který se stále těší určité popularitě mezi stoupenci pravice, je od svého odchodu z politiky v roce 2016 pod silným tlakem justice. Před soudem má znovu stanout 17. března v kauze označované Bygmalion kvůli podezření z ilegálního financování své kampaně v roce 2012. Prokuratura ho viní, že překročil zákonem stanovený strop 22,5 milionu eur, když za svoji kampaň utratil téměř 43 milionů eur (nyní asi 1,1 miliardy Kč).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama