Slovenská opozice v hledáčku policie. Politik obviněn v kauze utajených dat

Elitní jednotka slovenské policie obvinila stínového ministra obrany za opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) z ohrožení utajovaných informací. Jaroslav Naď, který dlouho pracoval na slovenském ministerstvu obrany, nařčení z porušení zákona dnes popřel. Slovenský premiér Peter Pellegrini ohlásil, že kvůli kauze, která propukla zhruba tři měsíce před parlamentními volbami, svolá jednání s některými členy bezpečnostní rady státu.

Národná rada Slovenskej republiky
doporučujeme

"Jsem absolutně přesvědčen o tom, že jsem neporušil žádný zákon. Nedošlo k žádnému vyzrazení utajované informace. Bojuji proti korupci, bojuji za to, aby se nerozkrádaly stamiliony (eur) na různé pochybné tendre. Jsem trnem v oku? No jsem," uvedl Naď, který začal před rokem spolupracovat s OĽaNO. Detaily o obvinění vzhledem k jeho plánovanému výslechu Naď ale nesdělil.

Z Naďova vyjádření vyplývá, že je stíhán za to, že se někoho ptal na blíže neupřesněnou záležitost, na kterou nedostal odpověď. Podle zákona je trestné například vyzvídání skutečnosti utajované v zájmu Slovenska, jiné země či mezinárodní organizace, a to s cílem vyzradit ji.

Dříve v tomto roce Naď například upozornil na nadstandardní majetkové poměry šéfa slovenského vojenského zpravodajství Jána Balciara, který podle něj vlastní dvě desítky nemovitostí a má majetek v hodnotě milionů eur. Kromě toho kritizoval některé soutěže a plánované nákupy techniky pro armádu.

Premiér Pellegrini řekl, že vzhledem k rozsahu podezření vůči Naďovi svolá na pátek schůzku některých členů bezpečnostní rady státu. "Jde o podstatně větší rozsah jeho aktivit různého typu. Není to jen ta jedna věc, která je uvedena v usnesení (o obvinění)," uvedl premiér.

Šéf OLaNO Igor Matovič se svého kolegy zastal. Kauza podle něj připomíná případ někdejšího šéfa armádní rozvědky Romana Mikulce, který stál za vyšetřováním podezření ze zneužívání tunelování majetku vojenského zpravodajství za první vlády bývalého premiéra Roberta Fica. Mikulce v roce 2013 vyšetřovatel obvinil z ohrožení utajované zkušenosti poté, co policisté v jeho voze našli paměťovou kartu s dokumenty. Mikulec vinu odmítl, celou záležitost podle něj nastražilo vojenské zpravodajství. Mikulce letos v září soud pravomocně zprostil obžaloby. Podle soudců neexistuje důkaz, že paměťová karta patřila Mikulcovi. Byly na ní pouze otisky prstů policisty, který ji našel až při opakované prohlídce Mikulcova vozu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii se nákaza koronavirem potvrdila už u půl milionu lidí

25.09.2020 20:54 Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za…

Pobaltské státy své sankce rozšířily na další běloruské činitele

25.09.2020 20:38 Aktualizováno Estonsko, Litva a Lotyšsko dnes rozšířily o stovku počet běloruských činitelů, kterým zakázaly…

Německo už považuje za epidemicky rizikové celé Česko

25.09.2020 19:45 Aktualizováno Německo nově považuje za epidemicky rizikovou celou Českou republiku. Dnes večer to oznámil…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama