Slovenská opozice v hledáčku policie. Politik obviněn v kauze utajených dat

Elitní jednotka slovenské policie obvinila stínového ministra obrany za opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) z ohrožení utajovaných informací. Jaroslav Naď, který dlouho pracoval na slovenském ministerstvu obrany, nařčení z porušení zákona dnes popřel. Slovenský premiér Peter Pellegrini ohlásil, že kvůli kauze, která propukla zhruba tři měsíce před parlamentními volbami, svolá jednání s některými členy bezpečnostní rady státu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Národná rada Slovenskej republiky
doporučujeme

"Jsem absolutně přesvědčen o tom, že jsem neporušil žádný zákon. Nedošlo k žádnému vyzrazení utajované informace. Bojuji proti korupci, bojuji za to, aby se nerozkrádaly stamiliony (eur) na různé pochybné tendre. Jsem trnem v oku? No jsem," uvedl Naď, který začal před rokem spolupracovat s OĽaNO. Detaily o obvinění vzhledem k jeho plánovanému výslechu Naď ale nesdělil.

Z Naďova vyjádření vyplývá, že je stíhán za to, že se někoho ptal na blíže neupřesněnou záležitost, na kterou nedostal odpověď. Podle zákona je trestné například vyzvídání skutečnosti utajované v zájmu Slovenska, jiné země či mezinárodní organizace, a to s cílem vyzradit ji.

Dříve v tomto roce Naď například upozornil na nadstandardní majetkové poměry šéfa slovenského vojenského zpravodajství Jána Balciara, který podle něj vlastní dvě desítky nemovitostí a má majetek v hodnotě milionů eur. Kromě toho kritizoval některé soutěže a plánované nákupy techniky pro armádu.

Premiér Pellegrini řekl, že vzhledem k rozsahu podezření vůči Naďovi svolá na pátek schůzku některých členů bezpečnostní rady státu. "Jde o podstatně větší rozsah jeho aktivit různého typu. Není to jen ta jedna věc, která je uvedena v usnesení (o obvinění)," uvedl premiér.

Šéf OLaNO Igor Matovič se svého kolegy zastal. Kauza podle něj připomíná případ někdejšího šéfa armádní rozvědky Romana Mikulce, který stál za vyšetřováním podezření ze zneužívání tunelování majetku vojenského zpravodajství za první vlády bývalého premiéra Roberta Fica. Mikulce v roce 2013 vyšetřovatel obvinil z ohrožení utajované zkušenosti poté, co policisté v jeho voze našli paměťovou kartu s dokumenty. Mikulec vinu odmítl, celou záležitost podle něj nastražilo vojenské zpravodajství. Mikulce letos v září soud pravomocně zprostil obžaloby. Podle soudců neexistuje důkaz, že paměťová karta patřila Mikulcovi. Byly na ní pouze otisky prstů policisty, který ji našel až při opakované prohlídce Mikulcova vozu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson zvažuje kontroly mezi Severním Irskem a Velkou Británií

08.12.2019 20:38 Předvolební boj v Británii směřuje do finiše a premiér Boris Johnson i přes značné vedení v…

Německá policie zatkla kvůli smrti hasiče dva mladíky

08.12.2019 20:30 Německá policie zatkla dva mladíky v souvislosti s pouličním konfliktem ve městě Augsburg, který v…

Papež povýšil Luise Antonia Tagleho, může být jeho nástupcem

08.12.2019 18:30 Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro…

Počet mrtvých po výbuchu v Prešově klesl z osmi na sedm

08.12.2019 17:18 Aktualizováno Slovenským záchranářům se dnes nepodařilo najít nezvěstnou osobu v troskách vrchní části…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama