Slovenské nemocnice mají nejméně nakažených pacientů od února

Nemocnice na Slovensku hlásí v souvislosti s koronavirovou nákazou nejméně pacientů za posledních více než pět týdnů. Vyplývá to z údajů slovenského národního centra zdravotnických informací. Právě počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 je hlavním ukazatelem pro uvolňování karanténních omezení, ke kterému by podle protiepidemických pravidel mohla země přistoupit po dalším výraznějším úbytku pacientů v nemocnicích.

Lékaři, ilustrační foto
doporučujeme

Ve středu bylo ve slovenských nemocnicích dohromady 3675 pacientů kvůli koronaviru, z nichž 3498 lidí mělo potvrzený covid-19. Jde o nejnižší počet hospitalizovaných od 8. února. Navzdory poklesu ale umělou plicní ventilaci nyní potřebuje rekordní počet z nich.

Vůbec nejvíce covidových pacientů a hospitalizovaných pro podezření na toto onemocnění, přes 4000 osob, hlásily nemocnice na Slovensku v úvodu března.

Slovenský protiepidemický systém, takzvaný covid automat, určuje, že hlavní podmínkou pro uvolňování stávajících karanténních omezení je pokles počtu pacientů s covidem-19 a s podezřením na něj na nanejvýš 3000. V současnosti v zemi platí nejvyšší rizikový stupeň ohledně koronavirové nákazy.

V Česku, které má dvojnásobně více obyvatel než Slovensko, bylo ve středu s covidem-19 v nemocnicích 8910 osob.

Slovensko, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem zdravotníků, dříve během druhé silné vlny koronaviru požádalo členské státy EU o pomoc při zajištění péče o pacienty ve vážném stavu. Několik jich bylo ze Slovenska převezeno do Německa a Polska, na Slovensko zase přijeli pomáhat zdravotníci z Belgie, Dánska a Rumunska.

Slovenská vláda ve středu prodloužila o dalších 40 dnů trvání nouzového stavu, který by jinak skončil v pátek. Kabinet potvrdil zákaz vycházení s výjimkami a nově Slováci nebudou moci od nadcházejícího víkendu vycestovat do zahraničí na dovolenou. Už v současnosti je v zemi výrazně omezeno cestování mezi okresy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO zahájí odchod z Afghánistánu v květnu, potrvá několik měsíců

14.04.2021 21:46 Jednotky Severoatlantické aliance zahájí postupný odchod z Afghánistánu 1. května, Spojené státy…

Belgie chce rozvolnit na začátku května, Francie hlásí přes 43.000 nákaz

14.04.2021 20:57 Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní…

Orbán: Zahrádky v restauracích se otevřou, když bude očkováno 3,5 milionu…

14.04.2021 19:33 Maďarsko uvolní další opatření proti šíření koronaviru, jakmile bude naočkováno proti covidu 3,5…

V EU jsou na tom v očkování proti covidu nejlépe Malta a Maďarsko

14.04.2021 16:30 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bylo v EU podáno již 100 milionů dávek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama